Tři měsíce před předčasnými parlamentními volbami na Slovensku u voličů jasně dominují opoziční sociální demokraté (Směr-SD). Strana expremiéra Roberta Fica by podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury Focus získala v parlamentu téměř polovinu křesel. Ze sondáže rovněž vyplynulo, že do parlamentu by se dostalo sedm z 26 stran přihlášených do voleb, včetně nové strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.
Směr-SD, který v minulosti dokázal sjednotit vícero levicových stran na Slovensku, dlouhodobě stojí v čele žebříčku popularity. Navzdory jasnému vítězství v loňských volbách ale nakonec skončil v opozici, protože těsnou většinu v parlamentu získaly strany pravého středu.
Průzkum agentury Focus pro veřejnoprávní RTVS z přelomu listopadu a prosince ukázal, že Směr-SD by získal 43,9 procenta hlasů. Navzdory mírnému poklesu tak jeho podpora zůstala vysoká. Ve 150členné sněmovně by Směr-SD obsadil 74 křesel. "Pozice Směru je stabilní, pokles preferencí je na úrovni statistické chyby," uvedl Martin Slosiarik z Focusu.
Překvapením sondáže je výsledek nové strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, která by dostala 5,8 procenta hlasů. Stranu teprve nedávno založili čtyři poslanci parlamentu, kteří se loni dostali do sněmovny z posledních míst kandidátky liberální strany Svoboda a solidarita (SaS). Právě SaS, jejíž nesouhlas s pomocí zadluženým státům eurozóny vedl k pádu vlády a vypsání předčasných voleb, utrpěla výraznější pokles popularity a získala by stejně jako opoziční nacionalistická SNS 5,6 procenta hlasů. "Pád vlády nepřispěl k tomu, aby SaS nabírala procenta," poznamenal v diskusi Slovenského rozhlasu politolog Ján Baránek. Straně navíc patrně odebírají hlasy Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.
Snížení popularity znovu postihl nejsilnější vládní stranu SDKU-DS, které anketa přisoudila volební zisk 10,2 procenta hlasů. Pozvolný pokles preferencí strany začal po ohlášení dosluhující premiérky a místopředsedkyně SDKU-DS Ivety Radičové, že v nadcházejících volbách kandidovat nebude. Podle sociologů je Radičová mezi voliči mnohem oblíbenější než nepopulární šéf SDKU-DS a bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda.
Do parlamentu by se podle průzkumu dostaly i vládní křesťanští demokraté a strana Most-Híd. Popularita dalších stran se drží výrazněji pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání je podmínkou pro vstup do sněmovny.