Zpravodajové ze slovenského parlamentu budou mít stíženou práci. Předseda Parlamentu SR Pavol Paška (Smer-SD) vydal nařízení, které omezí pohyb novinářů ve slovenské Poslanecké sněmovně. V kuloárech se mluví o tom, že hlavním důvodem jsou kontroverzní reportáže o požívání alkoholu nebo falšování podpisů na prezenčních listinách.
Podle nových pravidel se novináři budou moci pohybovat jen ve vyhrazených prostorách parlamentu, nebudou moci fotit a natáčet osobní věci poslanců na jejich lavicích. Za porušení jim hrozí odejmutí akreditace a zákaz vstupu do slovenské Národní rady. Na jednání výborů už budou moc pouze s ochrankou a omezený bude i počet akreditací, které může dostat jedno médium.
Kvůli opatření předsedy Parlamentu Pavola Paška se už bouří opozice a mluví o omezení svobody tisku. Kritikou nešetří například opoziční strana NOVA. Podle prohlášení strany za kontroverzní záběry z Parlamentu SR nemohou novináři, ale politici a jejich chování.
"Jde o poslance a jejich jednání. Pokud jsou pod vlivem alkoholu nebo lžou, je to jejich odpovědnost," řekl poslanec Daniel Krajcer. Podle něj mají poslanci v budově dostatek prostoru, kde můžou trávit čas v soukromí. Lídr strany OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a poslanec Igor Matovič považuje omezení za "hrubý útok na svobodu tisku z vládní strany".
I v Česku jsou novináři omezeni
Ani v české Poslanecké sněmovně si novináři nemohou příliš vyskakovat. Od roku 2009, kdy byla u moci vláda Mirka Topolánka, platí nařízení, které umožňuje přístup do kuloárů jen redaktorům bez kamer. Novináři mohou politika oslovit, ale rozhovor si musí domluvit v takzvaném atriu, tedy tiskovém středisku o patro níže. Pokud se tedy politik chce vyhnout rozhovoru na kameru, může se zástupcům tisku zcela vyhnout.
Nováčci ve sněmovně se tomu mnohdy diví. Z kuloárů do atria totiž na rozhovor musí ujít kus cesty. Hnutí ANO nebo lídr Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura už mluví o tom, že by se pravidla mohla vrátit před rok 2009. "Ty změny má v plánu navrhnout Hnutí ANO, takže zatím čekáme, s čím přijdou. Mně osobně by to nevadilo, jsem zvyklý, že se lidé běžně dívají i na to, co mám v košíku při nákupu potravin," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Okamura.
Podle místopředsedkyně sněmovny Jaroslavy Jermanové (ANO) je prioritou změna Jednacího řádu sněmovny, a až pak by se hnutí chtělo vrhnout na další věci. "Jedná se například o omezení pití alkoholu, úspory na chodu sněmovny nebo například vámi zmiňovaný pohyb novinářů," vysvětlila Jermanová pro on-line deník TÝDEN.CZ. Kvůli změnám prý vznikla i komise, kde jsou zastoupeny všechny strany kromě ODS. Ta podle Jermanové o členství neprojevila zájem.