Belgická krize
Předsednická země EU "slaví" sto dnů bez nové vlády
21.09.2010 12:02
Belgie dnes "slaví" sto dní od voleb, během nichž se místní politici stále nebyli schopni dohodnout na klíčových reformách a na vytvoření nové vlády. Žádné východisko z hluboké politické krize zatím navíc není na obzoru, i když se zdá, že se hlavní politická seskupení pokoušejí alespoň trochu zmírnit své spory.
List DH Les Sports píše na titulní straně "100 dní bez vlády. Cirkus pokračuje!" a text doplňují karikatury hlavních postav belgické politiky - šéfů dvou nejsilnějších stran a také krále Alberta II. - v klaunských oblečcích.
Průzkum veřejného mínění zveřejněný v listu ukázal, že 48 procent Belgičanů považuje fakt, že Belgie nemá už sto dní od voleb novou vládu, za hodně dlouhou dobu. Ale zhruba čtyřem z deseti dotázaných je to více méně jedno, protože nový kabinet by podle nich stejně žádnou změnu nepřinesl.
Hlavní potíže současných vyjednávání vyvolávají především dlouhodobě sporné otázky týkající se práv dvou hlavních jazykových skupin, Vlámů a Valonů, dále financování regionů a také obecnější reformy přerozdělování peněz v Belgii.
Belgii tvoří frankofonní jih (Valonsko), vlámsky hovořící sever (Vlámsko) a dvojjazyčný Brusel. Na východě země žije i malá německá menšina. Valonsko je chudším regionem. Na jeho rozvoj tak přispívají vlámští daňoví poplatníci. Brusel je sice obklopen převážně vlámskými oblastmi, ale obýván je z velké většiny frankofonními Belgičany.
V pondělí se sešli lídři Nové vlámské aliance (N-VA) Bart De Wever a valonské Socialistické strany (PS) Elio Di Rupo, tedy dvou nejsilnějších stran z voleb, a obnovili tak jednání o vytvoření koalice.
Opět se tedy zintenzivní práce jednotlivých pracovních skupin. Jedna z nich třeba musí řešit otázku financování Bruselu, který leží ve vlámské části, ale obýván je převážně frankofonním obyvatelstvem. V dalších dnech se uskuteční další setkání.
Jenže přinejmenším názory lidí na různých belgických serverech i četné články v místních novinách, které stodennímu výročí dnes věnují velké množství stran či speciálních příloh, optimismu na rychlé řešení moc šancí nedávají.
Na druhou stranu, zdlouhavá vyjednávání o vládě v Belgii nejsou ničím novým. Dosavadní rekord drží debaty z roku 2007, tedy z posledních voleb, kdy se dohodu nedařilo najít 194 dní. V letech 1991-1992 to trvalo 103 dní, o čtyři roky dříve 148 dní a mezi roky 1978 až 1979 to bylo 106 dní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.