Na 140 zemí se dnes na světové konferenci OSN proti rasismu v Ženevě překvapivě shodlo na textu deklarace, která vyzývá svět k boji proti netoleranci. Podle mluvčího OSN s formulacemi souhlasily všechny země, které na ženevské akci jsou zastoupeny.
Česko se konference, která začala v pondělí a má trvat do 24. dubna, už neúčastní. Opustilo ji v pondělí poté, co na ní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád obvinil Izrael z rasismu. Konferenci bojkotují od počátku USA, Izrael a několik dalších západních zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Česko odsuzuje Ahmadínežáda. Izrael připomíná Hitlera
Štvaní proti Izraeli. Bojkot konference OSN o rasismu
Ahmadínežád: Izrael je země s rasistickou vládou
Návrh závěrečné deklarace vyvolával spory. Mnohé státy s ním nesouhlasily. Vadily jim původní formulace o blízkovýchodním konfliktu. Považovaly je za jednostranné odsouzení Izraele. Spor se vedl i o požadavek muslimských zemí, aby se v prohlášení objevila pasáž odsuzující "hanobení víry". Státy tak reagovaly na otištění karikatur proroka Mohameda. Podle západních zemí by takový text mohl znamenat omezení svobody názoru. Jak výsledná deklarace nyní vypadá, agentury zatím neuvedly.
Deklaraci mělo fórum přijmout poslední den konference, tedy až v pátek. Podle DPA byla nečekaně schválena už dnes z obavy, že pokud by se o ní dál vyjednávalo, mohl by se text po diskusích ještě měnit.
Ženevská konference navazuje na jednání, které se konalo v roce 2001 v jihoafrickém Durbanu. Před osmi lety se na akčním programu k potírání diskriminace dohodlo kolem 170 zemí. Ani tehdejší jednání se ale neobešlo bez diplomatických roztržek. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, které chtěly sionismus definovat jako rasismus, opustily tehdy fórum americká a izraelská delegace.
Foto: ČTK/AP