Slovenský premiér Igor Matovič čelí na mimořádné schůzi sněmovny návrhu na vyslovení nedůvěry, který opozice zdůvodnila kromě jiného jeho plagiátorskou kauzou. Očekává se, že Matovič hlasování parlamentu o odvolání z čela vlády přečká. Vládní strany, jež mají v parlamentu pohodlnou většinu, hodlají premiéra podržet.
Podle listu Denník N opsal Matovič ve své diplomové práci z roku 1998 celé pasáže ze dvou knih, doplnil několik stránek textu a výsledek odevzdal jako své dílo, aniž použité zdroje řádně citoval. Matovič, který byl jmenován premiérem letos v březnu, se hájil také tím, že při psaní práce záměrně nepochybil. Souhlas ke zveřejnění textu své diplomové práce ale nedal. Pro případ vyslovení nedůvěry Matovič již předem ohlásil odchod z politiky. Vyslovení nedůvěry premiérovi parlamentem podle slovenské ústavy znamená pád celé vlády.
"Požadavek na vyslovení nedůvěry předsedovi vlády není jen proto, že přiznal plagiátorství při diplomové práci. Co je důležitější, celá jeho politická kariéra a působení je založeno na podvodu, křivých obviněních politických oponentů a lžích na úkor voličů," řekl v úvodu schůze místopředseda opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Juraj Blanár.
Schůze začala až na druhý pokus, protože dopoledne se v hlasovacím systému nejprve nezaregistroval potřebný počet poslanců. Zákonodárci pak rozhodli, že schůze bude pokračovat i v noci, pokud do večera nevystoupí v rozpravě všichni poslanci.
Premiér nevykonává funkci čestně, tvrdí opozice
Opozice návrh odvolat Matoviče zdůvodnila kromě jiného tím, že premiér neplní svůj slib vykonávat funkci čestně a svědomitě a v zájmu občanů, neplní programové prohlášení vlády a že Slovensko nemá strategii postupu země po koronavirové krizi.
Matoviče se zastal děkan fakulty, na které nynější slovenský premiér studoval. Podle děkana Matovič získal titul oprávněně, ve své závěrečné práci pouze důsledně necitoval použité zdroje.
Slovenský premiér není prvním politikem nynější koalice, který čelí obvinění z plagiátorství. Média již dříve upozornila, že také například předseda parlamentu a šéf druhého nejsilnějšího vládního hnutí Jsme rodina Boris Kollár ve své diplomové práce bez uvedení zdroje zkopíroval cizí texty. Proti Kollárovi se vymezily i dvě menší koaliční strany Svoboda a solidarita a Za lidi, jejichž poslanci se pak ale nezúčastnili hlasování o jeho odvolání z čela parlamentu.
Matovič ještě jako opoziční politik kritizoval tehdejšího šéfa sněmovny Andreje Danka kvůli plagiátorství a vybízel ho k rezignaci. Při podobné kauze Kollára již o nutnosti demise nynější slovenský premiér nehovořil, což zdůvodnil zájmem na udržení koalice.