Rumunský parlament v pondělí vyjádřil důvěru sociálnědemokratické vládě premiérky Viorici Dancilaové. Čtyřiapadesátiletá někdejší europoslankyně je první předsedkyní rumunské vlády.
Důvěru Dancilaové vyjádřilo 282 poslanců a 136 bylo proti jejímu jmenování. K tomu, aby mohla vést současnou rumunskou levicovou vládu jí přitom stačilo 233 hlasů. V Rumunsku se posledních týdnech konaly protesty kvůli legislativě, kvůli které by bylo těžší trestně stíhat za korupci vlivné politiky. Dancilaová se k legislativě, kterou kritizovala mimo jiné EU, staví kladně. Novela zákona by zakázala používat jako důkazy video či audio nahrávky. Rovněž by soudcům nehrozilo stíhání v případě špatného rozhodnutí. Zákony ale musí podepsat prezident Klaus Iohannis, který je jejich velkým kritikem. Nyní se reformou zabývá ústavní soud.
V uplynulém roce byli v Rumunsku sesazeni dva premiéři, údajně protože nezastávali stejná stanoviska jako vládní Sociálnědemokratická strana (PSD) a stavěli se odmítavě k plánované justiční reformě.
Rumunský prezident Iohannis řekl, že vláda by "neměla překročit červenou čáru". "Ovlivňovat nezávislost justice je nepřípustné," řekl ministrům. "Vládní koalice by neměla ignorovat vzkaz statisíců Rumunů, kteří nadále vycházejí do ulic, aby se postavili za existenci právního státu," pokračoval s tím, že lidé si přejí prosperitu a respekt politiků. Nakonec varoval vládu před dalšími změnami ve fiskální politice, které by podle něj mohly mít velmi negativní dopad na rumunskou ekonomiku.
Na domácí politické scéně byla Dancilaová do letošního ledna relativně málo známá politička. Krátce před pondělním hlasováním o důvěře řekla, že se zasadí o zvýšení rumunských mezd, chce omezit byrokracii ve státní správě a postavit do roku 2020 několik set kilometrů dálnic a železničních tratí.
Dancilaová bude stát v čele kabinetu 27 ministrů a bude zastávat spíše administrativní roli, jelikož o vládní politice bude zřejmě rozhodovat lídr PSD Liviu Dragnea, který nemůže být premiérem, protože byl předloni odsouzen za volební podvody a podplácení.
Před budovou parlamentu proti nové premiérce demonstrovala malá skupina lidí.
Předchůdce Dancilaové Mihai Tudose podal demisi začátkem ledna, poté co mu jeho strana nevyjádřila důvěru, údajně kvůli sporu s Dragnaeou. Loni v červnu neprošel hlasováním o důvěře Tudoseův předchůdce Sorin Grindeanu, protože prý neplnil vládní program. Podle kritiků to ale bylo kvůli tomu, že expremiér neprosadil změnu právních předpisů, které odstraňovaly některé postihy trestně stíhaných či už pravomocně odsouzených sociálnědemokratických politiků.