Slovenské úřady povolily prodej tabletek na ukončení těhotenství. Vyvolaly tím kritiku katolické církve, ke které se v zemi pod Tatrami hlásí většina obyvatel. Takzvané potratové pilulky budou dostupné pouze na lékařský předpis.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že umožnil prodej dvou léků - Medabon a Mifegyne - určených k ukončení těhotenství pod dohledem lékaře. Tabletky obsahují kromě jiného látku, která blokuje hormon potřebný pro rozvoj těhotenství, a jejich nasazení je možné v prvních dvou měsících gravidity.
Proti uvolnění prodeje zmiňovaných léků se postavila církev, která tradičně vystupuje proti potratům. "Nejnovější rozšiřování souboru prostředků určených k zabíjení bezbranných nenarozených dětí o chemické potratové přípravky je velmi závažnou, smutnou skutečností s mimořádně zhoubnými důsledky pro celou společnost, zvláště pak pro všechny přímo zúčastněné osoby," reagoval Stanislav Zvolenský, předseda Konference biskupů Slovenska, která sdružuje katolické duchovní.
Tvrdil, že s užíváním potratových tabletek jsou spojena rizika pro zdraví matky nenarozeného dítěte.
Církev vybídla úřady, aby registraci léků k přerušení těhotenství na Slovensku zrušily. SÚKL uvedl, že tabletky splnily všechny požadavky, aby bylo vydáno povolení k jejich prodeji. V lékárnách ovšem běžně dostupné nebudou.
Tabletky jsou určeny k užití jen v specializovaných zdravotnických zařízeních pod dohledem lékaře.
Církev na Slovensku v minulosti kritizovala také interrupce. Počet lékařských zákroků vedoucích k umělému přerušení těhotenství v zemi dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 1990 podstoupilo interrupci téměř 48 tisíc žen, v roce 2010 tak učinilo zhruba 9300 žen.