Přes tři tisíce běženců zemřelo na cestě do Evropy. Většina na moři

Zahraničí
14. 7. 2016 17:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na útěku z vlasti za lepším životem za hranicemi celkem 3694 uprchlíků. Valná většina z nich - 2905 - zahynula během pokusu přeplout Středozemní moře směrem do Evropy. Nejnovější čísla sdělil ředitel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) William Swing. Podle něj se počet obětí mezi běženci oproti stejnému období loni zvýšil téměř o pětinu.

Vůbec nejnebezpečnějším místem je pro uprchlíky Středozemní moře mezi severní Afrikou a Itálií, kde se od ledna do června utopilo více než 2500 lidí. Podle Swinga navíc může počet mrtvých do konce roku ještě výrazně vzrůst, protože v letních měsících se kvůli lepším podmínkám vydává na cestu mnohem více migrantů. Jen během prvních červencových dní zemřelo ve Středozemním moři 28 běženců.

Podle údajů IOM dorazilo od začátku roku do Itálie, Řecka, na Kypr a do Španělska po moři přes 238 tisíc migrantů. Loni za prvního půl roku proniklo na evropskou půdu touto cestou přes Středozemní moře přes 146 tisíc lidí, za celý rok to pak ale bylo přes milion migrantů.

Odmítnutý program přesídlování

Maďarsko odmítá návrh celoevropského rámce programů přesídlování uprchlíků ze třetích zemí do Evropské unie, který ve středu představil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. János Lázár, šéf úřadu kabinetu premiéra Viktora Orbána, návrh označil za "zvlášť nebezpečný" pro Maďarsko, neboť tento plán podle něj ohrožuje svrchovanost země.

Avramopulos uvedl, že přesné číslo přesídlovaných osob bude každoročně rozhodnuto Radou, tedy členskými zeměmi, a sice na základě návrhu předloženého Evropskou komisí. Ta při jeho tvorbě zohlední diskusi se státy. Komisař přitom uvedl, že členské země se budou moci svobodně rozhodnout, zda se budou chtít do projektu zapojit.

Lázár na tiskové konferenci poznamenal, že na programu přemísťování migrantů pracovaly společně Evropská komise a Evropský parlament, což jen zvyšuje důležitost referenda o povinných kvótách pro příjem migrantů, které se v Maďarsku uskuteční 2. října.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Santi Palacios

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ