Migrační krize
Přesídlování uprchlíků? Země EU si daly čas do září
05.07.2017 22:50
Členské země Evropské unie by měly do poloviny září oznámit, kolik lidí navíc by mohly na své území přesídlit v rámci rozšíření příslušného unijního programu. Vidina možnosti legálního přesunu do Evropy má přispět k omezení nelegální migrace, nyní především na trase z Libye do Itálie.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Rozšíření už existujícího projektu je součástí plánu, který v úterý předložila Evropská komise ve snaze pomoci Itálii, nejvíce zasažené nynější migrační krizí. V rámci existujícího projektu bylo zatím do EU z domluvených více než 22 tisíc lidí přesídleno kolem 16 tisíc osob s právem na mezinárodní ochranu.
O celém souboru návrhů budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra zemí EU v estonském Tallinnu. Jsou mezi nimi také opatření směřující ke zrychlení návratů těch, kteří se do EU dostali nelegálně a na azyl právo v unii nemají.
Nejmenovaný představitel komise ve středu novinářům připomněl, že členské země by se k přijímání zavázaly dobrovolně. Za každého přesídleného člověka má země EU nárok na finanční příspěvek. Teď vyčleněné peníze mohou do konce roku 2018 zajistit přesídlení až 37 tisíc osob.
Program se netýká přerozdělování podle kvót těch žadatelů o azyl, kteří se nacházejí v Itálii a Řecku. Toto přerozdělování kritizuje Česká republika a další středoevropské státy. Na základě dobrovolného rozhodnutí členských zemí jsou v něm legálním způsobem přesídlováni do EU občané s právem na mezinárodní ochranu nacházející se v danou chvíli mimo evropské území a vybraní například ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Komise nyní vyzvala státy, aby se při nabídce míst a výběru osob pro přesídlení zaměřila na ohrožené skupiny - třeba samotné ženy či děti bez doprovodu - z Libye, Egypta, Nigeru, Etiopie a Súdánu. Nejmenovaný představitel EK dnes připustil, že v Libyi jako takové bude vzhledem k tamní bezpečnostní situaci velmi složité konkrétní vhodné osoby vyhledat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.