Přestaňme politizovat Osvětim, vyzývá polský prezident

Zahraničí
26. 1. 2015 14:10
Sovětští vojáci s osvětimskými vězni.
Sovětští vojáci s osvětimskými vězni.

Polský prezident Bronislaw Komorowski považuje za "zcela zbytečné" politické spory okolo 70. výročí osvobození nacistického tábora Osvětim, tedy zda měl být oficiálně pozván ruský prezident Vladimir Putin anebo zda tábor osvobodili Ukrajinci, či Rusové.

"Osvobození Osvětimi bylo součástí velké operace 1. ukrajinského frontu (Rudé armády) pod velením maršála Koněva (etnický Rus z Kirova) ... Není naší úlohou posuzovat, jaký národ měl větší zásluhy. Naší úlohou je vzpomínat s vděčností na všechny, tedy i na Rusy a Ukrajince, kteří ukončili německou okupaci se vší její hrůzností. Musíme pamatovat, že o to bojovali vojáci různých národností.

Prezident Komorowski.A nelze zapomenout na roli Rusů," řekl Komorowski v rozhovoru, který dnes otiskl list Gazeta Wyborcza.

"Naší povinností je také vzpomínat na sovětské zajatce, vězně Osvětimi. Ty dráty byly určeny i pro polskou inteligenci, pro Židy, pro sovětské zajatce a pro mnoho dalších národů," dodal.

Pokud jde o nepozvání prezidenta Putina, Komorowski poznamenal, že Mezinárodní osvětimská rada dostala od státu dalekosáhlé pravomoce, a proto se mohl polský stát stáhnout z řízení záležitostí okolo osvětimského tábora a muzea. Rada se rozhodla nikoho na oslavy nezvat, jen uvědomit, "a tato zásada se měla týkat všech bez výjimky", zdůraznil Komorowski.

Připomněl, že úterní slavnosti v Osvětimi se zúčastní dva královské páry, čtyři nástupci na trůn, dvanáct prezidentů a šest premiérů: těm všem prý stačilo uvědomění.

Rusko bude v Osvětimi místo Putina zastupovat šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov.
K polským sporům, zda tažení Rudé armády zemí v roce 1945 bylo "osvobozením", anebo "druhou okupací", Komorowski poznamenal, že pro drtivou většinu Poláků neznamenal konec německé okupace úplnou svobodu národa, ale pro vězně Osvětimi to nepochybně bylo osvobození a konec pekla a na toto hledisko je nutné brát zřetel.

Dětská část tábora Osvětim po osvobození Rudou armádou.Za dobrou příležitost k těmto úvahám pokládá polský prezident spíše květnové výročí konce druhé světové války, které v sovětském podání, převzatém později Ruskem, představovalo výlučně triumf.

"Naší rolí je tedy připomenout, že nikoli všem národům Evropy tento triumf přinesl svobodu a úspěch," řekl Komorowski s tím, že dobrým místem pro takovou reflexi by mohlo být Westerplatte - poloostrov u Gdaňsku, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ