Přestaňte na sebe útočit kvůli migraci! vyzývá Tusk země EU

Zahraničí
19. 9. 2018 16:05
Šéf unijních summitů Donald Tusk.
Šéf unijních summitů Donald Tusk.

Členské země Evropské unie by se měly přestat vzájemně obviňovat a napadat kvůli migrační problematice. Premiéry a prezidenty států osmadvacítky k tomu ve středu při večeři v rakouském Salcburku vyzve šéf unijních summitů Donald Tusk.

"Přes agresivní rétoriku se věci hýbou správným směrem," řekl Tusk novinářům v Salcburku odpoledne. Důvodem je podle něj skutečnost, že se unie soustředila na ochranu vnější hranice a na spolupráci se třetími zeměmi.

Předseda Evropské rady upozornil, že ve srovnání se skoro dvěma miliony migrantů v roce 2015 letos do Evropy zatím dorazilo méně než 100 tisíc lidí. "Je to ve skutečnosti méně než v letech před migrační krizí," poznamenal Tusk.

Místo snahy využít migraci ke své politické výhodě by se státy podle něj měly soustředit na funkční řešení a takové řešení skutečně prosadit. "Nemůžeme být nadále rozděleni na ty, kdo se snaží nelegální migrační proudy vyřešit, a na ty, kdo věc chtějí využít pro politický zisk," prohlásil Tusk.

Migrace se v posledních měsících stává výrazným tématem národní politiky v řadě unijních států. Například nová italská vláda důrazně změnila rétoriku země: prosazuje tvrdý postup vůči migrantům a stále naléhavěji žádá, aby další státy EU solidárně sdíleli část italské zátěže.

Ve středu večer proto Tusk požádá premiéry a prezidenty, aby se více angažovali ve spolupráci se státy na severu Afriky a aby dali zelenou jeho plánu svolat v únoru příštího roku do Káhiry summit EU a Ligy arabských zemí. Již v neděli Tusk v Káhiře jednal o možnosti takového summitu a o migrační problematice s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

Migrace bude spolu s brexitem dvěma hlavními tématy středeční večeře premiérů a prezidentů EU v Salcburku. Mluvit by měli třeba o neúspěšném vývoji jednání okolo reformy unijního azylového systému, či o posledním návrhu Evropské komise posílit pohraniční stráž EU k roku 2020 z nynějších několika stovek na 10 tisíc lidí s širšími pravomocemi. Česko patří mezi státy, které mají k takovému plánu výhrady.

Středeční a čtvrteční schůzka je neformální, konkrétní závěry k migrační problematice by měl přijmout až řádný unijní summit příští měsíc.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Czarek Sokolowski

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ