Slovenského velvyslance si v Sarajevu předvolali k vysvětlení výroku slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče o podobnosti Federace Bosny a Hercegoviny a bosenské Republiky srbské s Českem a Slovenskem.
"Republika srbská vznikla agresí, genocidou a etnickými čistkami Bosňáků a Chorvatů, proto neexistují žádné právní, historické a morální předpoklady k uskutečnění požadavků na samostatnost," řekl bosňácký člen kolektivního bosenského prezidia Bakir Izetbegović slovenskému velvyslanci Miroslavu Mojžitovi. Dodal, že Gašparovičův projev podle něj může vytvořit chybný dojem, že odtržení Republiky srbské od Bosny je možné pokojnou cestou.
Mojžita vyslovil politování nad nepříjemným vývojem Gašparovičovy dvoudenní návštěvy Bosny, která skončila ve středu. Velvyslanec nicméně ujistil, že Bratislava nadále silně podporuje územní celistvost Bosny a Hercegoviny.
Prezidentova kancelář už ve středu oznámila, že Gašparovičův výrok o podobnosti Bosny a Česka a Slovenska byla dezinterpretována a vytržena z kontextu. Slovenská hlava státu prý chtěla zdůraznit právě na příkladu Prahy a Bratislavy důležitost pozitivního dialogu a hledání kompromisů.
Bosenská média kauzu ostře sledují a Gašparovičův výrok označila za diplomatický skandál. Slovenskému prezidentovi se přešlapy nevyhýbají, v minulosti například označil papeže Benedikta XVI. za Dominika a před někdejším chorvatským prezidentem Stipem Mesičem si pochvaloval srbské pobřeží.
Bosna je od 90. let dvacátého století, kdy prošla nejhorším evropským ozbrojeným konfliktem od konce druhé světové války, etnicky hluboce rozdělena mezi někdejší válečné rivaly, kteří žijí ve dvou autonomních částech - muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny a v Republice srbské. Soupeření mezi těmito entitami zpomaluje prosazování nutných reforem na celostátní úrovni a je brzdou hospodářského růstu.