Prezident Kaczynski: V Polsku budou pokračovat lustrace

Zahraničí
20. 4. 2007 15:06
polský prezident Lech Kaczyński
polský prezident Lech Kaczyński

polský prezident Lech KaczyńskiRozsáhlým lustracím, které odstartovaly v Polsku v březnu, se nevyhnou vysokoškolští profesoři. Univerzitní učitelé požadovali pozastavení lustrací, než o novém lustračním zákonu rozhodne soud. Prezident Lech Kaczynski v pátek po setkání s rektory novinářům řekl, že lustracemi musí projít i lidé na akademické půdě, aby se společnost morálně očistila.

Polsko v polovině března zahájilo zřejmě nejrozsáhlejší lustrace v postkomunistické Evropě. Podle nového zákona musí lustrační osvědčení získat okolo 700 tisíc lidí. Zveřejnit, zda spolupracovali s komunistickou tajnou policií, musejí novináři, členové vedení státních firem či ředitelé škol a vědci.

Rektoři sepsali proti novému zákonu protest. Podle nich může být nyní téměř každý bezdůvodně obviněn ze spolupráce. "Každý inteligentní člověk musí být pro lustrace," oponoval prezident. "Napravujeme zanedbání z minulých let, ale lepší později než vůbec," dodal.

Lustracím doposud podléhali jen poslanci, senátoři, členové vlády, soudci a státní úředníci, dohromady to bylo asi 27 tisíc obyvatel. Nyní se k nim přidali Poláci narození před 1. srpnem 1972, kteří působí v široce chápané veřejné sféře. Nový zákon na návrh několika poslanců bude posuzovat soud.

Polskou společností hýbou lustrace od začátku roku, kdy vyšlo najevo, že s tehdejší komunistickou tajnou službou spolupracoval varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus, jenž kvůli tomu rezignoval na úřad. V médiích se objevují stále nová obvinění, která se týkají duchovních, politiků, vědců a profesorů.

V pátek publicista Grzegorz Braun v rádiu řekl, že s bývalou komunistickou policií spolupracoval známý polský jazykovědec Jan Miodek. Polonista, jenž je proti lustracím na akademické půdě, řekl, že má čisté svědomí. Uvedl, že pouze podepsal zprávu po svém návratu ze zahraničí. Ve vratislavské pobočce Institutu národní paměti, jenž materiály o spolupracovnících komunistické tajné policie shromažďuje, se spis na Miodka podle historiků nenachází.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ