Pobouření vyvolal u některých německých komentátorů prezident Joachim Gauck, který kritizoval možný vznik durynské zemské vlády pod vedením postkomunistické strany Levice (Die Linke.) Podle nich se prezident vměšuje do stranické politiky, není nestranný a překračuje své kompetence.
"Joachim Gauck má samozřejmě právo mít svůj názor na Levici. Ale občanu Gauckovi nepřísluší veřejně prezentovat tento názor z pozice spolkového prezidenta," napsal server Spiegel Online. Podle komentátora by měl být Gauck ve funkci nadstranický. "Nyní hranice svého úřadu překročil. A ještě navíc nepřímo zasáhl do procesu formování vlády v Durynsku," napsal Spiegel Online.
Gauck vznik zemské vlády vedené Levicí kritizoval krátce před koncem vnitrostranického referenda v sociální demokracii (SPD), které rozhodne o tom, zda koalice pod vedením postkomunistů skutečně vznikne. Výsledky referenda se očekávají dnes.
Prezidenta kritizuje i deník Süddeutsche Zeitung. Komentátor listu připomíná, že německý ústavní soud v Karlsruhe před časem zakázal německé kontrarozvědce sledovat politiky z Levice jen proto, že je kvůli jejich příslušnosti k politické straně považuje za hrozbu pro demokracii. "Prezident by jako nejvyšší ústavní orgán neměl pokračovat v tom, co v Karlsruhe zakázali kontrarozvědce. Nemá na to právo. Není to jeho role," uvedly Süddeutsche Zeitung.
Na prezidentovu stranu se naopak postavil týdeník Stern. "Veřejné pobouření nad Gauckovými výroky o Levici je groteskní," uvedl list v komentáři. "Prezident nadnesl otázky, které si kladou i mnozí sociální demokraté a politici z dalších stran a na které nejsou jednoznačné odpovědi.
Protože do samozřejmého repertoáru všech politiků z Levice zdaleka nepatří jasné odstřižení od minulosti v době NDR a jasná omluva obětem (tajné policie) Stasi," uvedl týdeník.
Gauck, který v době komunistické Německé demokratické republiky patřil mezi disidenty, uvedl, že je pro něj obtížné přijmout představu zemského premiéra z Levice. Vyjádřil také pochyby o tom, že Levice se už dostatečně vzdálila od postojů Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která v NDR do roku 1989 totalitně vládla. Levice je nástupnickou stranou SED.
V Durynsku může Levice poprvé od sjednocení Německa získat post zemského premiéra. Koalice Levice, SPD a Zelených by měla v zemském sněmu většinu jednoho hlasu.
Na celoněmecké úrovni působila Levice dosud pouze v opozici. Na zemské úrovni se strana na vládních koalicích zatím podílela ve třech spolkových zemích: v letech 1998 až 2006 v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v letech 2002 až 2011 v Berlíně a od roku 2009 v Braniborsku. V těchto vládách vždy byla menším koaličním partnerem SPD.