Albánský parlament výraznou většinou hlasů odmítl rozhodnutí prezidenta Ilira Mety zrušit místní volby vypsané na 30. června. Tento krok šéfa státu vyvolal velkou nevoli premiéra Ediho Ramy a dalších čelných činitelů vládnoucí Socialistické strany Albánie (PSSh), kteří za to prezidentovi pohrozili odvoláním.
Obecně se očekávalo, že zákonodárný sbor bude ve čtvrtek hlasovat právě o odvolání Mety. Jak lze ovšem vyvodit z textu uvedeného usnesení, socialističtí poslanci od tohoto hlasování, alespoň prozatím, zřejmě ustoupili.
Uskutečnění tohoto záměru je obtížné, protože ve 140členném parlamentu ho musí podpořit nejméně 94 poslanců, a socialisté jich tolik nemají. Každopádně i kdyby se jim podařilo potřebný počet hlasů vyjednat, konečné slovo by měl ústavní soud, který však od loňska nefunguje - většina členů neprošla prověrkami a jejich nástupci ještě schváleni nejsou.
Lidové shromáždění podle agentury ATA přijalo stem hlasů "pro" a sedmi hlasy "proti" usnesení, které sobotní rozhodnutí prezidenta o odkladu místních voleb označuje za "naprosto neplatné". Podle parlamentu Meta překročil "ústavní a právní pravomoci" úřadu hlavy státu.
Zákonodárný sbor zároveň vyzval všechny instituce zapojené do přípravy a konání voleb, aby ve své práci normálně pokračovaly tak, aby se volby ve stanoveném termínu konaly.
Náznakem ustoupení PSSh od úmyslu Ilira Metu z prezidentské funkce odvolat je i část usnesení, která šéfa státu vyzývá, aby se vrátil "do mezí pravomocí stanovených ústavou" a aby přestal "ústavu flagrantně porušovat".
Meta rozhodnutí zrušit volby zdůvodnil tím, že podle jeho názoru za současné situace nejsou nezbytné podmínky pro konání "spravedlivých a demokratických voleb". Opoziční strany už měsíce pořádají protivládní protesty a chtějí, aby volby připravil místo Ramova kabinetu "nestranný úřednický tým". Odpůrci socialistů měli v plánu komunální volby bojkotovat a hrozili, že zabrání jejich konání.
Albánský ústavní soud nemůže fungovat, protože prověrková komise od loňského března postupně vyloučila osm z jeho devíti členů. V prosinci byl odvolán i předseda soudu Bashkim Dedja, který jako další soudci nedokázal věrohodně prokázat původ svých příjmů.