Prezidentka Srbů v Bosně <span>opustila po 7 letech</span> vězení

Zahraničí
27. 10. 2009 12:18
Biljana Plavšićová.
Biljana Plavšićová.

Biljana Plavšićová u mezinárodního soudu v Haagu.Švédské vězení dnes opustila bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová, která si ve Skandinávii odpykávala jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti během války v Bosně v první polovině 90. let minulého století. Plavšičová se na svobodu dostala po uplynutí dvou třetin trestu, jak umožňují švédské zákony.

Krátce před svým propuštěním se Plavšičová vyznala ze své nenávisti k muslimům. Podle jejího názoru měla al-Kajda v bývalé Jugoslávii výcvikové tábory pro 80 tisic bojovníků, jejichž úkolem bylo snížit počet křesťanů na Balkáně, aby tam mohl vládnout islám. S tímto názorem se letos v lednu svěřila švédské novinářce Margarethe Nordgrenové. S jinými žurnalisty se ve vězení nesetkala, protože k nim prý cítí odpor.

Propuštění už v září schválil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, který v únoru 2003 poslal nyní devětasedmdesátiletou političku za mříže.

Plavšičová se podle ICTY podílela na pronásledování a vyhánění bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992 až 1995, která si vyžádala na 100 tasicílidských životů. Plavšičová zastávala v této době funkci viceprezidentky Republiky srbské, v čele bosenských Srbů stála v letech 1996 až 1998.

Chodba s květinami ve 'vězeníPlavšičová seděla ve "fešáckém" ženském vězení Hinseberg, kde jsou bungalovy a každá z trestankyň má vlastní pokoj (oficiální označení) s koupelnou a barevnou televizí. Mnoho bosenských Muslimů a Chorvatů, jež uvěznění Plavšičové v Hinsebergu více než pobouřilo, mělo alespoň malou útěchu. Plavšičová prý nevyužívala všechny tamní vymoženosti: saunu, fitness, masáže a občasnou jízdu na koni.

Plavšičová si několikrát stěžovala, že ji věznitelé chtěli donutit k výpovědi proti jugoslávskému exprezidentovi Slobodanu Miloševičovi. Ve druhém rocevěznění dokonce tvrdila, že jí kvůli tomu vpouštějí do klimatizace na cele-pokoji špatný vzduch.

Před třemi lety požádala švédskou vládu o milost s tím, že se ve vězení necítí bezpečná, protože spoluvězeňkyně ji nenávidí. Zároveň poukázala i na svůj vysoký věk a zdravotní problémy. Žádost však švédské úřady v dubnu 2007 zamítly.

Z docenty biologie vášnivou nacionalistkou v čele Srbů v Bosně

Původně docentka biologie a matematiky na Sarajevské univerzitě byla na samém počátku 90. let členkou kolektivního předsednictva Bosny a Hercegoviny. Když v březnu 1992 vyhlásili tamější Srbové vlastní stát, stala se Plavšičová jeho druhým nejvyšším představitelem po prezidentovi Radovanu Karadžičovi.

Společné vaření vězenkyň v Hinsebergu.Plavšičová si ve funkci viceprezidentky Republiky srbské v Bosně a Hercegovině v průběhu následné války získala pověst radikální nacionalistky a zastánkyně tvrdé linie, obhajující etnické čistky zaměřené proti nesrbskému obyvatelstvu. Jejím jménem se křtily tanky a v prvních dnech konfliktu ji fotograf zachytil, jak se nad tělem mrtvého bosenského Muslima líbá s vůdcem brutálních srbských milicí Željkem Ražnatovičem.

S radikálně naladěnou političkou přerušil kontakt i tehdejší srbský prezident Slobodan Milošević. Ten jí dokonce doporučil návštěvu psychiatra poté, co prohlásila, že i kdyby byla ve válce pobita polovina Srbů, zůstane jich ještě dost na to, aby měli z konfliktu prospěch.
Karadžić, na kterého byl vydán zatykač pro válečné zločiny a jehož soudní proces začíná v pondělí, se v létě 1996 stáhl z veřejných funkcí a v čele Republiky srbské tak stanula Plavšičová.

Plavšičová s Karadžičem při zahájení jednání parlamentu na Jahorině.Její následnou dvouletou vládu poznamenal boj s radikálními Karadžičovými přívrženci, který překvapivě umírněně vystupující prezidentce vynesl podporu ze strany mezinárodního společenství.

Útok na někdejšího blízkého spojence se však Plavšičové nevyplatil: bosenskosrbskou vládou byla označena za zrádkyni a parlament ji zbavil výlučných pravomocí nad armádou.

V čele Republiky srbské se Plavšičová udržela do podzimu 1998, kdy ji v prezidentských volbách porazil nacionalistický kandidát Nikola Poplašen. V listopadu 2000 byla zvolena poslankyní, ale už následující měsíc se kvůli zdravotním důvodům mandátu vzdala.

Foto: ICTY a kriminalvarden, aftonbladet a Profimedia

Autor: - pp -, ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ