Desítky lidí, kteří přežili nacistický vyhlazovací tábor Osvětim, v této bývalé "továrně na smrt" na jihu Polska uctily miliony obětí hitlerovského režimu. 72. výročí osvobození Osvětimi připomínaly různé akce i jinde v Evropě a v Izraeli. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se antisemitismus stále nedaří překonat.
Přeživší si na památku zavražděných vzali pruhované šátky symbolizující úbory, které vězni v Osvětimi museli nosit. Do tábora vstoupili přes nechvalně známou bránu s nápisem Práce osvobozuje (Arbeit Macht Frei). Společně pak došli k popravčí zdi, u které položili věnce a květiny, zapálili svíčky a pomodlili se. "Dokud budu žít, nepřestanu sem chodit," řekla podle Polka Janina Malecová, jejíž rodiče u zdi nacisté zavraždili.
Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 Osvětim osvobodila, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V Osvětimi zahynulo nejčastěji v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holocaustu o život téměř šest milionů Židů.
"Když vzpomínáme na oběti a tento zločin, nesmíme nikdy zapomenout na naši hroznou tragédii: přetrvávající nenávist k židovskému národu," prohlásil v Jeruzalémě Netanjahu citovaný serverem infobae.com. Podle Netanjahua je antisemitismus na vzestupu a největší nebezpečí představuje pro Židy hrozba ze strany Íránu.
Frank-Walter Steinmeier, který dnes skončil ve funkci německého ministra zahraničí a je považován za pravděpodobného příštího německého prezidenta, uvedl, že Osvětim je symbolem všech vyhlazovacích táborů a celé nacistické "vražedné mašinerie," jež zůstává součástí německých dějin. Německo má podle něj povinnost připomínat genocidu, uctívat památku obětí a přijímat odpovědnost za zločiny.
"Dějiny by měly být současně poučením, varováním i podnětem. Vzpomínání nemůže a nesmí skončit," citovala.