Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde ve čtvrtek pozdě večer najelo do davu lidí oslavujících státní svátek nákladní auto. V kritickém stavu je stále 52 zraněných. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin, navrhl prodloužit výjimečný stav v zemi a počínaje sobotou vyhlásil třídenní státní smutek. Prokuratura útočníka identifikovala jako 31letého Mohameda Lahouaieje Bouhlela původem z Tuniska. Policie ho ještě během činu zastřelila. Žádná organizace se k útoku zatím nepřihlásila. Atentát odsoudili světoví státníci i české politické špičky.
Kromě 84 mrtvých, mezi nimiž je deset dětí, utrpělo 202 lidí zranění. V kritickém stavu je 52 lidí, z nich 25 je na přístrojích na jednotkách intenzivní péče. Mezi oběťmi i zraněnými je podle Hollanda mnoho cizinců. Potvrzené jsou obětí například z USA, Německa, Švýcarska či Ruska. Podle českého ministerstva zahraničí by mezi oběťmi neměli být žádní Češi.
Útočícím řidičem kamionu byl 31letý Mohamed Lahouaiej Bouhlel, o němž měla záznamy policie, nikoli ale tajné služby. Jeho byt na východě Nice policisté prohledali a jeho bývalou manželku zadrželi.
Lahouaiej Bouhlel ve čtvrtek krátce po 22.30 na pobřežní promenádě v Nice najel nákladním vozem do davu lidí. Předtím než jej policie zastřelila, vystřelil on sám několikrát na tři policisty.
V devatenáctitunovém voze, který si Lahouaiej Bouhlel pronajal 11. července a 13. července ho měl vrátit, policisté následně našli jednu automatickou zbraň a náboje a atrapy dalších tří zbraní. Zajistili také mobilní telefon a osobní dokumenty.
Výběr teroristických a dalších útoků s větším počtem obětí ve Francii od roku 1995 27. března 2002 - Osm lidí zastřelil a devatenáct zranil 33letý muž, který hodinu po půlnoci zahájil palbu na členy městské rady na radnici v Nanterre na předměstí Paříže. Pachatel Richard Durn druhý den spáchal sebevraždu skokem z okna ve čtvrtém patře budovy v Paříži. |
Vážení čtenáři, dění kolem útoku v Nice jsme sledovali živě. Nyní přenos ukončujeme.