Přijměte více dětských uprchlíků, tlačí Skotsko na Londýn

Zahraničí
18. 4. 2017 12:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Skotská národní strana (SNP) vyzvala britskou vládu, aby se vrátila k původnímu plánu lorda Alfreda Dubse přijmout 3000 osamocených dětí z řad uprchlíků místo schválených 350. SNP to považuje za záležitost "humanitární naléhavosti".

Autorem původního plánu je pražský rodák Dubs, který byl před začátkem druhé světové války jedním z téměř 670 převážně židovských dětí, které před nacisty z okupovaného Československa zachránil Nicholas Winton. Britská vláda ale v únoru rozhodla, že v rámci Dubsova plánu přijme jen 350 dětí, které jsou mezi uprchlíky bez doprovodu.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v únoru zákonodárcům řekla, že britská vláda plán neuzavřela, ale Británie prý své závazky splnila a "výrazně přispěla" k podpoře a ochraně nejzranitelnějších dětí postižených migrační krizí.

Mluvčí SNP pro otázky imigrace a poslanec Stuart McDonald podle skotského listu The Press and Journal Londýn vyzval, aby řešení migrační krize věnoval po velikonočních parlamentních prázdninách větší pozornost.

McDonaldova výzva přichází týden poté, co lehl popelem uprchlický tábor v Grande-Synthe nedaleko francouzského pobřežního města Dunkerque. Bez přístřeší se tak octly stovky lidí.

Konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové se stala kvůli únorovému rozhodnutí terčem ostré kritiky, k níž se kromě nevládních organizací a zástupců opozice připojila i dcera Nicholase Wintona Barbara.

McDonald prohlásil, že nastala chvíle, aby Mayová změnila svůj "ostudný postoj" a přijala "spravedlivý podíl" osamocených dětských uprchlíků. "Převoz dětí z Dunkerquu je první věcí, kterou by britská vláda měla udělat v reakci na migrační krizi a její důsledky - je to záležitost humanitární naléhavosti," řekl McDonald.

Skotská národní strana (SNP) skotské první ministryně Nicole Sturgeonové dlouhodobě kritizuje britskou vládu v různých oblastech a zároveň usiluje o nezávislost na zbytku Británie. Tyto tendence ještě zesílily po loňském rozhodnutí Britů pro odchod z Evropské unie, a proevropsky smýšlející Skotsko usiluje o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii.

"Bez ohledu na brexit je šokující, jak málo času bylo věnováno debatě o migrační krizi a o tom, jak jí můžeme čelit," řekl McDonald.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ