Priority Británie při vyjednávání takzvaného brexitu, jak o nich v úterý hovořila premiérka Theresa Mayová, se v Bruselu setkaly s kladnou odezvou. Řekl to britský ministr pro odchod Británie z EU David Davis. Konkrétnější nebyl. Stanice BBC uvedla, že lídři EU by se měli vyjádřit v průběhu dne.
Mayová mimo jiné oznámila, že Británie se hodlá vzdát přístupu na jednotný trh EU a že si vyjedná nové obchodní smlouvy s EU i zeměmi mimo starý kontinent. Zdůraznila, že Londýn si bude znovu sám rozhodovat o tom, kolik přistěhovalců ze zemí EU bude do Británie přicházet, jak si podle ní přáli Britové v červnovém referendu o brexitu.
Brusel zatím oficiálně projev Mayové nekomentoval. Vyjednávač Evropské komise Michel Barnier jen zdůraznil, že zahájit rozhovory o brexitu lze s Británií až poté, co Londýn aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který se zabývá ukončením členství v unii. Mayová potvrdila, že má v úmyslu tento proces zahájit koncem března.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson ujistil, že Spojené království nehodlá zcela zavřít dveře přistěhovalcům a že bude dál přijímat početné turisty ze zemí EU. Britové podle něj budou také nadále cestovat do ostatních evropských států.
V britském deníku The Daily Telegraph ministr vyzdvihl, že britskou obchodní politiku už po brexitu nebude řídit Evropská komise. "To především znamená, že budeme moci uzavírat nové obchodní dohody se zeměmi po celém světě. (Některé země) už stojí frontu," uvedl Johnson, který při referendu patřil k hlavním zastáncům brexitu.
Mayová krátce po svém vystoupení volala předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi, šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, německé kancléřce Angele Merkelové a francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandeovi. Ujistila je, že si přeje prosperitu nejen Británie, ale i EU, uvedla její mluvčí.
Český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza stanici BBC řekl, že dohoda o podmínkách brexitu musí "mít smysl pro obě strany". Je podle něj důležité, aby Mayová upřesnila, co bude následovat po plánovaném odstoupení Británie od jurisdikce Soudního dvora EU. "Musíme vědět, co se stane, když nějaká britská firma bude mít problém na kontinentu, nebo když nějaká evropská firma bude mít problém v Británii," řekl.