Předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz chce zůstat v čele strany i v případě, že SPD v zářijových volbách podlehne konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Dosavadní průzkumy SPD příliš šancí na vítězství nedávají.
"Na příštím stranickém sjezdu se samozřejmě budu ucházet o znovuzvolení," řekl Schulz v pondělí v Berlíně. "SPD by se docela hodil delší rytmus při střídání předsedů," zdůvodnil své uvažování.
Schulzovi sociální demokraté podle dvojice nejnovějších průzkumů veřejného mínění ztrácejí na CDU/CSU 12 až 15 procentních bodů, a jejich vítězství tak zatím mnoho nenasvědčuje.
Navíc nyní Schulzovi škodí kauza dolnosaského předsedy vlády Stephana Weila (SPD), který v roce 2015 své vládní prohlášení k dieselové aféře Volkswagenu předem zaslal ke kontrole této automobilce. O tom, že Weilovy potíže negativně dopadají také na Schulze, je podle průzkumu pro deník Bild přesvědčeno 50,7 procenta Němců, o opaku jen 22 procent.
Optimismus může Schulz čerpat snad jen z toho, že do voleb zbývá ještě skoro sedm týdnů a volební kampaň se teprve rozjíždí. Začátkem září ho navíc čeká přímý televizní souboj s Merkelovou, který by mohl předvolebními kartami ještě zamíchat.
Konkurenci bude SPD a CDU/CSU v parlamentních volbách dělat dalších 40 stran, jak dnes oznámila volební komise. Většina nich se o přízeň voličů bude ucházet jen v některých spolkových zemích.
Vedle tradičních politických uskupení jsou v seznamu i strany, které běžný volič sotva zná. O hlasy tak bude usilovat například strana prosazující "spirituální politiku", uskupení pro změnu, vegetariány a vegany nebo hip hopová strana.