"Přišla o nohy. Obalil jsem ji tričkem." Hrdinové z Manchesteru líčí děs po atentátu

Zahraničí
24. 5. 2017 19:45
V Británii se lidé vzpamatovávají z otřesného zážitku.
V Británii se lidé vzpamatovávají z otřesného zážitku.

Velká Británie se vzpamatovává z teroristického útoku, který se odehrál v Manchesteru při koncertu zpěvačky Ariany Grande. Hrdinové tam však nevymřeli. Tamní lidé oslavují ty, kteří riskovali vlastní životy, aby mohli pomoct a zachránit ostatní. Většina dospělých návštěvníků odmítala ošetření, dokud lékaři nepomohou dětem, jiní zachraňovali životy přímo v aréně. Informaci uvedl web The Independent a News.com.

Bylo krátce po půl desáté večer, když se v předsálí koncertní arény v Manchesteru ozvala ohlušující rána. Nikdo netušil, co se děje. Když ale lidé kolem sebe spatřili krev a hřebíky, došlo jim, co se stalo. Začali v panice utíkat ve snaze se co nejrychleji dostat ven, na ulici.

Těsně před explozí ve foyer arény prosil o peníze bezdomovec Chris Parker. Když zjistil, co se stalo, nevydal se s ostatními na úprk - naopak se rozhodl, že pomůže zraněným. "Když po koncertě lidé odcházeli, všichni vypadali šťastně. Následně jsem zaslechl třesknutí a během sekundy jsem uviděl bílý záblesk, kouř a všichni okolo začali křičet. Řídil jsem se instinktem, chtěl jsem pomoci," vzpomínal s tím, že kolem něj  bylo mnoho zraněných. "Viděl jsem malou holčičku. Neměla nohy. Obalil jsem ji tričkem," popsal děsivý zážitek Parker.

Rovněž osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová se rozhodla pomoci ostatním a na rozdíl od většiny, v panice ven prchajících lidí, se ona obrátila opačným směrem a běžela do arény. Tam v naprostém chaosu spatřila děti, které zůstaly samy, bez dozoru. Byly vyděšené a vůbec netušily, co mají dělat.

Robinsonová, nazývaná nyní jako Anděl z Manchesteru, je začala shromažďovat a zhruba padesát jich pak odvedla ven do bezpečí. Hned poté popsala celou situaci na sociálních sítích, kam dala také kontakty pro rodiče dětí. Za její čin jí lidé označují za hrdinku a na internetu jí neustále děkují.

Dívence zachránila život

Otřesný zážitek zažila také Kim Dicková, která společně s manželem čekala na vnučku Sashu a dceru Tamlu, aby je odvezli domů. Po nečekaném výbuchu se její muž vydal obě hledat. Dicková se mezitím snažila pomoci zraněné čtrnáctileté dívce. Díky včasnému zákroku a provizorním obvazům dívce zachránila život.

Britové na sociálních sítích děkují lidem, kteří pomáhali ostatním. Sama zpěvačka Adriana Grande vyjádřila na své sociální síti lítost a soustrast pozůstalým. Rovněž zveřejnila příspěvek, ve kterém se odkazuje také na oběť útoku Kelly Brewaterovou. "Byla hrdinkou, která ochránila svou neteř před výbuchem a sama zahynula. Odpočívej v pokoji," uvedla zpěvačka.

Pondělní teroristický útok v Manchesteru si vyžádal dvacet dva mrtvých a desítky zraněných a otřesených lidí. Podle posledních informací je dvacet účastníků stále v kritickém stavu a jejich stav se nelepší. Pachatelem je podle vyšetřovatelů dvaadvacetiletý Salman Abedi. Aktuálně je po útoku vyhlášen v Británii nejvyšší stupeň ohrožení. V ulicích pochodují vojáci, kteří dohlížejí na bezpečnost.

Autor: - mel -Foto: ČTK/AP , Rui Vieira

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ