Přispěl ke krizi. Teď bude portugalský expremiér radit v TV

Zahraničí
29. 3. 2013 19:15
José Sócrates.
José Sócrates.

Portugalsko v minulém roce zažilo nejhlubší recesi od roku 1975. Politická reprezentace se snaží zemi z této situace vyvést, zatím ale bezvýsledně. Možná i proto se státní televize RTP rozhodla vytvořit pořad, v němž budou významné osobnosti komentovat aktuální situaci. Jednou z nich má být i bývalý premiér José Sócrates, což mnohé Portugalce pořádně naštvalo.

Sócrates byl jako šéf levicové Socialistické strany premiérem v letech 2005 až 2011. Podle mnohých nese právě on velkou část zodpovědnosti za současný stav portugalské ekonomiky. Byl to také on, kdo požádal o zahraniční finanční pomoc vykoupenou tvrdými úspornými opatřeními.

Rádio e Televisão de Portugal má novou posilu.Sócratovi odpůrci vytvořili internetovou petici, která "odmítá přítomnost bývalého premiéra v jakémkoli programu RTP, protože ta je financována z peněz daňových poplatníků, kteří trpí špatným řízením země tímto pánem". Podepsalo ji už přes 100 tisíc lidí.

Jako odpověď vznikla konkurenčí petice, která se bývalého premiéra zastává a hájí svobodu projevu. Tu ale podepsalo jen několik tisíc lidí. Oběma stížnostmi se nicméně bude muset zabývat parlament, protože překročily požadovaný počet čtyř tisíc podpisů.

Ředitel RTP Paulo Ferreira uvedl, že si uvědomuje kontroverznost rozhodnutí televize, pluralita názorů ve veřejnoprávním médiu je ale podle něj zásadním demokratickým principem. Detaily dohody se Sócratem neprozradil. Podle deníku Diário de Notícias se ale jeho odpůrci mohou utěšovat alespoň tím, že by měl pracovat zadarmo.

V pořadu se objeví i současný premiér Pedro Passos Coelho.Sócrates se má na obrazovkách objevovat od dubna jednou týdně v 25minutovém diskuzním pořadu. Kromě něj bude v relaci vystupovat někdejší místopředseda vlády Nuno Morais Sarmento či současný premiér Pedro Passos Coelho za středopravicovou Sociálnědemokratickou stranu.

Portugalci tak budou mít Sócrata na očích po delší době, kdy se nezúčastnil veřejného života. Poté, co v červnu 2011 prohrál v parlamentních volbách, odešel z politiky a odjel do Paříže studovat filozofii na Sciences Po. Podle kritiků mu změna prostředí mohla prospět i v tom, že mohl zdokonalit svou skromnou jazykovou výbavu, za kterou býval v úřadě často kritizován.

Autor: Reuters, - bro -Foto: ČTK/AP/Paulo Duarte, Francisco Seco, rtp.pl

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ