Přistěhovalci z Česka nám berou práci, zlobí se Britové

Zahraničí
9. 1. 2012 19:01
Rostoucí nezaměstnanost mladých Britů možná souvisí s imigrací (ilustrační foto).
Rostoucí nezaměstnanost mladých Britů možná souvisí s imigrací (ilustrační foto).

Rostoucí nezaměstnanost mladých Britů zřejmě souvisí s přistěhovalectvím z osmi zemí včetně Česka a Slovenska, které v roce 2004 vstoupily do Evropské unie. Tvrdí to zpráva, kterou zveřejnila britská skupina MigrationWatch UK, jež usiluje o přísnější kontrolu imigrace. Levicoví aktivisté ale podle BBC se závěry skupiny nesouhlasí.

Podle MigrationWatch UK se od roku 2004 do Británie přistěhovalo zhruba 600 tisíc lidí z osmi nových zemí EU. Za stejné období se zvýšil počet mladých nezaměstnaných Britů z 575 tisíc na více než milion. Podle skupiny by byla "velmi pozoruhodná náhoda", pokud by mezi počty imigrantů a nezaměstnaných nebyla vůbec žádná souvislost.

"Vztah mezi těmi čísly samozřejmě není důkazem příčinné souvislosti, ale vzhledem k pracovním a věkovým charakteristikám těchto přistěhovalců by bylo nepravděpodobné, že by přistěhovalectví z těchto zemí nemělo vůbec žádný vliv na nezaměstnanost mladých Britů v daném období," prohlásil ředitel MigrationWatch UK Andrew Green.

"Od zaměstnavatelů jsme slyšeli hodně o tom, jak je pro ně práce imigrantů z východní Evropy důležitá. Jsou tu ale i náklady, které bezpochyby dopadají na mladé pracující narozené v Británii," doplnil Green.

Levicově zaměřený sociologický ústav Institute for Public Policy Research (IPPR) závěry MigrationWatch UK odmítl. "Snaha vyvolat dojem, že problém s nezaměstnaností mladých Britů je pouze nebo převážně imigrační problém, což tato zpráva dělá účelovým výběrem dat, je zásadní chyba a nezodpovědnost," řekl Matt Cavanagh z IPPR.

IPPR také zdůraznil, že nezaměstnanost mladých Britů se začala zvyšovat ještě předtím, než do Británie začali ve větší míře přicházet přistěhovalci ze zemí střední a východní Evropy.

Podle britského statistického úřadu přistěhovalci ze států, které vstoupily do EU v roce 2004, obsazují především ta pracovní místa, o něž britští zaměstnanci nestojí. "Nejde jen o to, že jsou přistěhovalci ochotni přijmout špinavou, náročnou a nebezpečnou práci, které se britská pracovní síla vyhýbá, ale i o to, že mají velmi dobrou pracovní etiku," uvedl statistický úřad v nejnovější zprávě k zaměstnanosti přistěhovalců z loňského podzimu.

Pro osm z deseti zemí, které vstoupily do EU v roce 2004, platilo přechodné období, během kterého mohli dosavadní členové unie omezit přístup na pracovní trh lidem z nových zemí. Opatření se netýkalo pouze Malty a Kypru. Británie, stejně jako Irsko a Švédsko, ale omezení vůbec nezačala uplatňovat. Nejdéle přechodné období platilo v Rakousku a v Německu, které svůj pracovní trh pro občany nových zemí plně otevřely až v květnu 2011.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ