Ani třeskuté mrazy, které v posledních dnech panují v Evropě, nezastavily příliv uprchlíků. Například z Makedonie do Srbska proudí nyní denně dva tisíce migrantů, ač teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Řada uprchlíků nemá dostatečné oblečení a je nemocná, přesto běženci odmítají hospitalizaci a chtějí pokračovat v cestě.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Počasí lidi nezastavuje, jen jim cestu ztěžuje," uvedla mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Liene Veideová ze zasněženého jihu Srbska. V hraničním srbském městě Prešovo naměřili minus 19 stupňů Celsia. Řada uprchlíků podle Veideové nemá zimní oblečení ani zimní boty, někteří mají zápal plic, horečky, ale odmítají zůstat v nemocnici a chtějí pokračovat v cestě za lepším životem.
Nejnižší místní letošní teplotu (minus 29,5 stupně Celsia) naměřili v obci Intorsura Buzaului ve středním Rumunsku.
Nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky zažívají nyní i v jižních a západních Čechách, kde v noci klesly teploty na minus 30,3 stupně u jihočeské Kvildy. Na nejnižší hodnoty v zemi klesly teploty na Šumavě už v noci na úterý, kdy na Rokytské slati meteorologové naměřili minus 32,3 stupně.
Třeskuté mrazy zažívají také v Polsku, kde od začátku letošní zimy kvůli velmi nízkým teplotám zemřelo už 77 lidí, z toho jen v lednu 60.
Na jihu Itálie v Kalábrii zcela zamrzla dvě jezera Cecita a Arvo v horském regionu Sila, kde teploty klesly na minus 20 stupňů Celsia.
Na Slovensku vydal pro čtvrtek a pátek hydrometeorologický ústav pro většinu krajů varování prvního stupně před nízkými teplotami. Mohou klesnout až pod minus 15 stupňů Celsia.
Meteorologové předpovídají, že sníh a mráz budou v Evropě pokračovat i v dalším týdnu.