Příznivci Pegidy přinesli šibenici pro Merkelovou, politici zděšeni

Zahraničí
13. 10. 2015 09:31
Pobouření vyvolala v Německu pondělní demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na níž jeden z protestujících nesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela.
Pobouření vyvolala v Německu pondělní demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na níž jeden z protestujících nesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela.

Pobouření vyvolala v Německu demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na níž jeden z protestujících nesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela. Němečtí politici tento způsob protestu odsoudili jako nepřípustný a státní zastupitelství prověřuje, jestli byl spáchán trestný čin.

V Drážďanech protestovalo asi devět tisíc lidí proti příchodu běženců do Německa a proti vládní azylové politice. Demonstranti skandovali hesla zaměřená proti Merkelové a proti tisku, jeden z protestujících dokonce přišel i s šibenicí, z níž vedle oprátky visely nápisy "Rezervováno pro Angelu 'mamku' Merkelovou" a "Rezervováno pro Sigmara 'smečku' Gabriela", které odkazovaly na to, jak německý tisk přezdívá kancléřce, a na to, jak vicekancléř v minulosti označil krajně pravicové odpůrce běženců.

Tisíce příznivců skupiny Pegida protestovaly na náměstí Theaterplatz Drážďanech v Německu.Mezi německými politiky vyvolala demonstrace s šibenicí pobouření. "Tohle je nepřípustné! Tohle tedy mají být ti 'znepokojení občané'?" reagovala na Twitteru sociálnědemokratická ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová. Šéf poslanců kancléřčiny konzervativní unie CDU/CSU Peter Tauber v televizi n-tv označil tento druh protestu za nepřijatelný, podle něj jde za hranice svobody slova.

Také další němečtí uživatelé Twitteru protest se šibenicí odsuzují. Mluví přitom o Pegidě jako o "lynčujícím davu", někteří se ironicky ptají, zda je šibenice tím křesťanským symbolem, který chce Pegida chránit před islamizací.

Demonstrace Pegidy byla největší od konce ledna, kdy se po rozkolu v jejím vedení začal zájem o hnutí vytrácet. Předák Pegidy Lutz Bachmann na protestním shromáždění obviňoval německou vládu, že svou azylovou politikou vede Evropskou unii do občanské války, a požadoval odmítání všech žadatelů o azyl. Tatjana Festerlingová, která v létě za Pegidu neúspěšně kandidovala na primátorku Drážďan, vyzývala, aby se Sasko kvůli vládní azylové politice odtrhlo od Německa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA, Bernd Settnik, Markus Schreiber, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ