<span>Problém bezpečnosti</span> skladů jaderných zbraní USA v EU

Zahraničí
21. 6. 2008 10:10
Generál Brady sleduje procedury u maket jaderných zbraní v Nizozemí.
Generál Brady sleduje procedury u maket jaderných zbraní v Nizozemí.

Generál Brady sleduje procedury u maket jaderných zbraní v Nizozemí.Znepokojivá zpráva o nedostatcích. Většina skladů jaderných zbraní amerického vojenského letectva v Evropě neodpovídá bezpečnostním standardům. K tomuto výsledku dospěli odborníci ministerstva obrany USA. Informuje o tom německý magazín Der Spiegel. Týká se to i jednoho skladu v Porýní-Falci.

Odhaduje se, že na území Spolkové republiky mají Američané uloženo 10 až 20 jaderných bomb.

Modernizovat je nutné především zabezpečovací systémy, budovy, ploty a osvětlovací zařízení skladů atomových zbraní v Evropě, varuje expert na jadernou výzbroj a bezpečnostní problematiku Hans Kristensen z Federace amerických vědců (FAS). Odvolává se na interní zprávu o nedostatcích, kterou vydal Pentagon.

Podle dokumentu neodpovídá většina skladů jaderných zbraní vojenského letectva USA v Evropě americkým bezpečnostním požadavkům. Patří k nim i německá letecká základna Büchel v Porýni-Falci.

Téměř dvacet let po skončení studené války se tam piloti německých Tornád učí, jak shazovat jaderné bomby. Uvádí se, že v Büchelu jsou stále uskladněny až dvě desítky jaderných hlavic.

Termonukleární bomby B-61.Odhaduje se, že Spojené státy mají v šesti členských zemích NATO až 350 termonukleárních bomb. Ve čtyřech státech, Belgii, Nizozemí, Itálii a Německu, jsou umístěny na hostitelských  leteckých základnách spojenců.

Zbraně ale střeží speciálně vycvičený americký personál.

Citovaná zpráva vojenského letectva USA ovšem kriticky uvádí, že do strážních jednotek jsou nasazováni rekruti, kteří v armádě slouží jen devět měsíců. Na jiném místě označují kontroloři za „výzvu", že bezpečnostní personál je „odborově organizován".  

Aby se snížila „zranitelnost" atomových skladů, navrhuje zpráva datovaná z 8. února letošního roku (The Blue Ribbon Review of Nuclear Weapons Policies and Procedures), aby se zámořské jaderné základny „konsolidovaly". Podle názoru Hanse Kirstensena zveřejněném na jeho blogu je možné, že Pentagon  alespoň jeden ze skladů zavře.

Jak uvádí magazín Time, podle činovníků NATO v Bruselu nemá aliance ohledně bezpečnosti zbraní jednotné zásady. Spojené státy se na nich v případě svých jaderných bomb domlouvají vždy bilaterálně se zemí, kde jsou umístěny.  

Jaderné zbraně USA v Evropě (rok 2008)

 
 

země                základna           odhadovaný počet

 

Belgie               Kleine Brogel              10-20   

Německo          Büchel                        10-20

Nizozemí           Volkel                         10-20

Itálie                 Aviano                           50

                        Ghedi Torre                10-20

Turecko            Incirlik                         50-90

Británie            Lakenheath                 50-110

celkem                                             200-350

Foto: Pentagon

Autor: - pp -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ