Proč máme <span>dávat peníze Singapuru, ptají se Britové</span>

Zahraničí
24. 5. 2010 08:00
Kvůli škrtům se v Británii debatuje o smysluplnosti výdajů na pomoc.
Kvůli škrtům se v Británii debatuje o smysluplnosti výdajů na pomoc.

Kvůli škrtům se v Británii debatuje o smysluplnosti výdajů na pomoc.Za několik týdnů zažije britský rozpočet nevídané škrty. Ušetřeny zůstanou pouze dva rozpočty - na zdravotnictví a na zahraniční pomoc. Zdravotnictví nikdo nezpochybňuje, zahraniční pomoc ano, zvláště když jdou peníze zemím jako Singapur či Česká republika.

Na sílící debatu o smyslu britské zahraniční pomoci, která se objevuje, už reagovala i jedna z největších světových organizací Oxfam. Ve své zprávě varuje, že "nezodpovědná kritika" výdajů na rozvojovou pomoc poškodí miliony těch nejchudších.

"Oxfam uznává, že část peněz, které jdou na pomoc, jsou promrhané, ale to je přeci důvod k tomu, aby byl způsob vydávání peněz na pomoc zlepšen, nikoli, aby byly výdaje seškrtány," píše se ve zprávě Oxfamu.

Jak napsal list The Guardian, mezi kritiky pomoci je například spisovatelka Linda Polmanová, která ve své nové knize War Games: the Story of Aid and War in Modern Times tvrdí, že z "humanitarismu" se stal obří průmysl, který spolu s globálními médii vytvořil špinavou s válečníky. Hovoří o řadě případů, kdy humanitární pomoc prodlužovala válku, namísto toho, aby skutečně pomohla.

V Británii jsou v současnosti podobné kritiky - ať se týkají humanitární či rozvojové pomoci - vnímány citlivě. A to kvůli škrtům, kterými prochází státní výdaje, a které se vyhnou mimo jiné zahraniční pomoci, což je terčem kritiky. Andrew Gilligan v konzervativním listu The Daily Telegraph například podotýká, že je naprostý nesmysl škrtat v sociálních programech a přitom během pěti let dát 8,7 milionu liber (256 milionu korun) v rámci zahraniční pomoci Singapuru, který má čtvrté největší HDP na hlavu na světě.

Ministr financí George Osborne oznamuje škrty, které čekají rozpočet."Během stejného období byly mezi příjemci britské zahraniční pomoci třeba Slovinsko, Malta, Česká republika a Maďarsko, což jsou rozvinuté země prvního světa, členské země EU a dvě z nich mají dokonce euro," píše Gilligan.

Z britského rozpočtu také šlo 380 tisíc liber na pomoc Saúdské Arábii a loni 40,2 milionu liber (1,2 miliardy korun) na pomoc Číně. Mezi financovanými projekty byly například "pohádkové projekty", které mají čínské děti povzbuzovat v tom, aby bojovaly proti změně klimatu.

Jeden z ředitelů Oxfamu, Phil Bloomer tvrdí, že kritika může sice pomoci zlepšit systém vydávání peněz, ale zároveň tvrdí, že "mnoho současných útoků vychází ze špatných informací, jsou ideologické a naprosto nezodpovědné". A dodává, že podobně nebezpečná jako "nezodpovědná kritika" je tlak na britské politiky, aby rozvojovou pomoc svázali s britskými národními zájmy.

Foto: profimedia.cz, ČTK/AP

Autor: arf

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ