Program Royalové je konečně venku. Jak ho financovat?

Zahraničí
12. 2. 2007 10:21
Selgoléne Royalová představuje svou presidentskou kampaň.
Selgoléne Royalová představuje svou presidentskou kampaň.

Selgoléne Royalová představuje svou presidentskou kampaň.Za skutečné zahájení předvolební debaty označuje pondělní vydání francouzského tisku nedělní programový projev prezidentské kandidátky Socialistické strany Ségolène Royalové, jejíž dosavadní mlčení znepokojovalo už i některé její stoupence.

Listy vesměs konstatují, že Royalová se svého úkolu zhostila dobře, ale poukazují i na rozpory v oznámeném rozsáhlém katalogu plánů a na to, že Royalová neřekla, jak ho chce financovat. Tisk se neodvažuje dohadů, jak se úspěšné zahájení nové fáze její předvolební kampaně odrazí na vývoji preferencí, který je dosud příznivý kandidátovi vládní pravice Nicolasovi Sarkozymu.

Royalová, které se dosud vyčítala mlhavost, oznámila stobodový seznam opatření, která by v případě zvolení chtěla prosadit. Jsou mezi nimi třeba zvýšení minimálních mezd a nejnižších penzí, bezplatnost veškeré péče o lidi mladší šestnácti let, zajištění podpory pro nezaměstnané ve výši 90 procent jejich posledního platu, bezúročné půjčky mladým a podobně.

Royalová zároveň slíbila rozšíření pracovních příležitostí a snížení státního dluhu. Současně ale neváhala dotknout se některých dosavadních tabu levice, jako třeba zákona o pětatřicetihodinovém pracovním týdnu.

Figaro: Politička zatím nepřisla s konkrétní formou řešení

Konzervativní Le Figaro označuje její projev za podivně disharmonický. Ideologické prvky jsou v něm podle něho zřejmé, "ale jakmile dojde na otázky, které dělají potíže, je to zase opatrnost a neurčitost". Royalová neříká, jak chce oživit zaměstnanost, jak chce financovat zvýšení penzí, nemluví o daních. "Tím, že se rozhodla nerozhodnout se, omezila pro tuto chvíli riziko propadu. Ale potom?" ptá se list.

Podnikatelskému Les Echos připomíná stobodový program Royalové stodesetibodový program Françoise Mitterranda z roku 1981, "o němž víme, kam vedl". Kde je vyčíslení, kde je pravda? ptá se list, podle něhož jsou v ohlášeném plánu těžké protimluvy. Uvádí dále, že momentálně je hlavní starostí Royalové uvést do pohybu svůj tábor, ale skutečná sázka je jinde - jde o to zmobilizovat Francouze jako celek kolem ideje solidarity, kterou rozvinula, protože to jediné ji skutečně odlišuje od jejího soupeře.

Libération: Royalová budí důvěru

Levicový Libération je především spokojen s tím, že Royalová "našla hlas". "Kandidátka existuje, socialisté ji našli," napsal deník, podle něhož "Royalová staví proti Sarkozyho Francii vůle Francii ochranitelskou, ve které základní roli hraje mládí. Včera (v neděli) získala na věrohodnosti. Nezaručuje to vítězství, ale levici to konečně dává důvod, aby v ně věřila."

I Le Parisien soudí, že Royalová "udělala svou práci a hlavně uklidnila svoje (lidi). Pokud jde o Socialistickou stranu, uzavřela pravděpodobně fázi pochyb. Ale bude to stačit proti Sarkozymu, který vypadá tak živý? K tomu, aby vyhrála, je potřeba víc. Například, aby frontálně zaútočila na svého protivníka," píše populární deník.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Tisíce Američanů protestovaly proti administrativě Donalda Trumpa

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ