Rakouský spisovatel odsouzený za popírání holocaustu si musí odpykat osmnáctiměsíční trest, jenž dostal před patnácti lety. Předtím než utekl do Španělska.
Vídeňský nejvyšší soud v pondělí nevyhověl žádosti o prominutí trestu pro spisovatele Gerda Honsika. Šestasedmdesátiletý Rakušan si musí odkroutit půldruhého roku, jejž mu týž soud vyměřil v roce 1992 za popírání existence holocaustu. Soud však zároveň zamítl žádost obžaloby o zvýšení trestu, i s přihlédnutím k pokročilému věku a špatnému zdravotnímu stavu (dnes již bývalého) exulanta.
Vídeňská prokuratura nicméně zvažuje, že bude stíhat Honsika za další činy podobného ražení, jichž se měl dopustit ve španělském exilu. Vyšetřovatelé řekli, že rozhodnutí o dalším možném stíhání spisovatele, jenž se hlásí ke krajní pravici, by mělo padnout do konce roku. Předmětem jejich zkoumání jsou články, které Honsik publikoval ve španělském tisku a na internetu.
Honsik byl zatčen letos v srpnu na jihu Španělska, kam v roce 1992 uprchl, aby se vyhnul vězení. Mezi jeho verbální zločiny patřilo například tvrzení, že nacisté během druhé světové války nezavraždili šest milionů Židů a nikdy nepoužívali plynových komor. Tato tvrzení publikoval v letech 1986 - 1989 v několika různých knihách; ta nejznámější nese název Hitler zproštěn obžaloby?
V Rakousku je trestné „popírat, hrubě zlehčovat, schvalovat nebo omlouvat genocidu nebo jiné nacionálněsocialistické zločiny proti lidskosti v tisku, vysílání nebo jiných médiích". Podobné zákony má dalších šest zemí Evropské unie. Honsikovi mohlo teoreticky hrozit až deset let vězení.
Honsikův případ ožil nedlouho poté, co se na sebe rakouské úřady upoutaly pozornost stíháním britského spisovatele a historika Davida Irvinga. I on zpochybňoval použití plynových komor ve vyhlazovacích táborech a tvrdil, že obecně přijímaný počet šesti milionů obětí holocaustu je silně nadnesený. Rakušané mu za to vyměřili tři roky vězení, z nichž si před podmínečným propuštěním v prosinci 2006 odpykal 13 měsíců.
Foto: archiv