Protestanti a katolíci zasedli ve vládě Severního Irska

Zahraničí
8. 5. 2007 12:48
bez popisku 9196
bez popisku 9196

V Severním Irsku v úterý slavnostně vznikla společná vláda probritských protestantů a separatistických katolíků. Historický krok, který přináší naději na trvalý mír v britské provincii, stvrdili přísahou v novém severoirském parlamentu šéf protestantů Ian Paisley jako nový premiér a katolík Martin McGuinness coby nový vicepremiér, uvedly tiskové agentury.

Naplnila se tak dohoda o vládě severoirských katolíků a protestantů uzavřená v březnu po místních parlamentních volbách, která do prvního společného kabinetu Severního Irska (Ulsteru) svedla bývalé zapřisáhlé nepřátele, protestantskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) a katolickou Sinn Fein.

Přísaha se konala u Belfastu na zámku Stormont, kde dnes po téměř pětiletém ochromení znovu zasedl severoirský parlament. Obřadu přihlížel britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern, kteří v posledním desetiletí společně usilovali o urovnání severoirské otázky.

"Po staletích, která byla zatěžována konflikty, mají nyní obyvatelé Severního Irska naději, že se vymaní z řetězů historie," neskrýval radost Blair, který má tento týden oznámit, kdy odejde z premiérské funkce.

"Můžeme za sebou navždy ponechat minulé rozpory," radoval se také Ahern. Britský ministr pro Ulster Peter Hain označil tento den za "nový obzor" a vyjádřil přesvědčení, že nová vláda bude dobře fungovat.

Oznámení o nové severoirské vládě vzápětí uvítaly i USA, které se v mírovém procesu také angažovaly. "Vítáme tuto zprávu. Je to pozitivní krok," řekl na briefingu mluvčí Bílého domu Tony Snow.

V případě, že by kabinet nebyl po volbách rychle vytvořen, chtěla britská vláda ihned rozpustit nedávno zvolený severoirský parlament. Londýn by za pomoci Dublinu pak Ulster dále přímo a plně spravoval, a to na neomezenou dobu.

Nová vláda v Severním Irsku vznikla pro přetrvávající spory až téměř devět let po takzvané velikonoční dohodě o budoucím mírovém uspořádání v provincii. Dohoda z roku 1998 otevřela cestu ke sdílení moci znepřátelených protestantů, kteří chtějí ponechat Ulster v rámci Británie, a katolíků, kteří chtějí provincii odtrhnout od Británie a připojit ji k Irské republice.

Jednaosmdesátiletý Paisley a šestapadesátiletý McGuinness při slavnostním obřadu slíbili, že budou "sloužit všemu lidu Severního Irska stejnou měrou" a "prosazovat zájmy všech společenství pro sdílenou budoucnost". Potvrdili, že případné spory nehodlají řešit násilím, ale jednáním.

"Je to mimořádný den, protože znamená nový začátek, a věřím, že vstupujeme na cestu, která nás dovede zpět k míru a prosperitě," prohlásil Paisley, letitý odpůrce jakékoli dohody se Sinn Fein, jejíž členy označoval za teroristy. Lídr Sinn Fein Gerry Adams prohlásil, že dohoda o dělbě moci dokázala, že dialog a vytrvalost přinášejí výsledky.

Martin McGuinness, "druhý muž" Sinn Fein a bývalý předák Irské republikánské armády (IRA), někdejší zakázané ozbrojené složky Sinn Fein, je přesvědčen, že vše půjde dobře, a ocenil spolupráci s letitým protivníkem. "Moje zkušenosti z práce s Ianem Paisleym byly velmi dobré," řekl.

Paisley a McGuinness sestaví v příštích dnech na základě již provedených konzultací desetičlennou autonomní vládu. Ta bude mít pravomoci v oblastech financí, kultury, ekonomiky, školství, zdravotnictví a životního prostředí. Londýn si hodlá ponechat kontrolu nad zahraničními věcmi, obranou a bezpečností.

Podle výsledků březnových severoirských parlamentních voleb má DUP ve společném kabinetu obsadit čtyři křesla, Sinn Féin tři, umírnění protestanti z Ulsterské unionistické strany (UUP) mají nárok na dva resorty a umírnění katolíci ze Sociálnědemokratické a labouristické strany (SLDP) na jednoho ministra.

Za třicet let nejkrvavějších násilností v severním Irsku, v letech 1969-1998, přišlo o život více než 3500 lidí.

Místní komentáře poznamenaly, že na straně katolíků i protestantů zůstávají radikálové, kteří s novou spoluprací vedení svých seskupení nesouhlasí. Jejich počet je však prý zanedbatelný.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Mezinárodní posádka v modulu Crew Dragon úspěšně přistála po misi k ISS

Zahraničí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ