V Itálii se rýsuje vznik koaliční vlády dvou protestních stran, které výrazně posílily svoje postavení v parlamentu po březnových volbách. Prezident Sergio Mattarella dnes poskytl lídrům euroskeptického Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační Ligy další čas k tomu, aby dojednali podrobnosti o společném vládnutí. Koaliční dohoda stran, které mají dohromady pohodlnou nadpoloviční většinu v obou komorách parlamentu, by mohla být uzavřena v příští dnech.
"Učinili jsme významné kroky vpřed ohledně složení vlády a jmenování předsedy vlády," uvedly obě strany v tiskovém prohlášení po jednání vůdce M5S Luigiho Di Maia a šéfa Ligy Mattea Salviniho, kteří formálně zahájili koaliční vyjednávání. Jejich cílem je dosáhnout toho, aby "národ" měl "politickou vládu".
Dosavadní jednání ztroskotávala na neochotě Ligy se vzdát koaličního partnera, s nímž šla do voleb. Strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho, která s ní vytvořila středopravý blok, ale nakonec ve středu překvapivě oznámila, že nebude vládní koalici Ligy a M5S bránit.
Spornou by se mezi M5S a Ligou, které sbližuje kritika stávajícího politického a ekonomického směřování země, mohla stát otázka premiérského křesla. O funkci doposud usiloval jak Di Maio, tak Salvini. Vůdce Ligy argumentoval tím, že středopravá koalice skončila ve volbách jako první. Liga je ale bez Berlusconiho strany mnohem slabší než M5S. M5S má v obou komorách 339 zákonodárců a Liga 183.
Po devíti týdnech marného vyjednávání začal prezident Mattarella uvažovat o vytvoření úřednické vlády, která by vedla zemi alespoň do konce roku. To podle všeho podnítilo politiky ke snaze se nakonec přece jen dohodnout. Podle agentury ANSA prezidenta požádali, aby mohli o vládní koalici jednat nejméně do neděle, zveřejnění výsledků jednání se očekává v pondělí.
"Základem vládního programu budou otázky imigrace, bezpečnosti a vyloďování běženců," řekl dnes za Ligu po úvodních rozhovorech Salvini. Za důležité "výchozí body" vyjednávání označil poslanec z M5S Alfonso Bonafede všeobecný měsíční základní příjem a rovnou daň. V agendě protestního hnutí je i střet zájmů, který se například týká i mediálního magnáta Berlusconiho, dodal Bonafede.
Představitelé M5S po dnešním kole jednání uvedli, že mají s Ligou "nečekaně mnoho styčných bodů" - shodnou se například v otázce rovné daně, imigrace a zrušení penzijní reformy z roku 2011.
Zástupci Ligy a M5S dále probírali eventualitu alternování v úřadu premiéra; obě strany také navrhly několik případných kandidátů, pokud by se šéfem vlády nestal ani jeden z lídrů.
Brzké sestavení italské vlády je důležité i kvůli přípravě návrhu státního rozpočtu na příští rok, což je konfliktní záležitost ve vztahu k Evropské unii. Itálie má vysokou míru veřejného dluhu, a nesplňuje tak kritéria eurozóny. Za to ji Brusel tvrdě kritizuje.