Více než 100.000 lidí se v sobotu shromáždilo na náměstí svatého Jana Lateránského v historické části Říma k demonstraci na protest proti plánům vlády Romana Prodiho umožnit gayům a lesbičkám registrované partnerství. Informovala o tom agentura APA.
Návrh zákona, který ještě musí projít hlasováním v parlamentu, vyvolal u italské veřejnosti mimořádně ostrou diskusi. Na stranu silné opozice se postavila i vlivná katolická církev, jejíž nejvyšší představitel papež Benedikt XVI. vyzval k obraně tradičních rodinných hodnot.
K účasti na akci nazvané Den rodiny vyzvalo své stoupence 400 místních i státních organizací. Vypraveno bylo pro tento účel údajně osm mimořádných vlaků a asi 3000 autobusů, aby do metropole mohli přijet odpůrci zákona z celé země. V davu byly vidět i tisíce dětí v čepicích bíložluté barvy, tedy barvy Vatikánu.
Zapojení do demonstrace předem oznámili čelní představitelé pravicových stran, včetně bývalého premiéra Silvia Berlusconiho i některých členů současné Prodiho vlády, mimo jiné ministra spravedlnosti Clementa Mastelly a školství Giuseppa Fioroniho.
Prodi varoval před rozpoutáním "náboženské války" v Itálii. "Náboženství se nesmí stát nástrojem k dosažení politických cílů," řekl v rozhlasovém interview. "Rodina a katolická víra jsou pro mě nesmírně důležité, ovšem zachování principu laického státu je pro každého, kdo dělá politiku, prioritou," dodal.
"Toto je shromáždění pro všechny, pro ty, kdo se žení a vdávají, pro ty, kdo se nežení a nevdávají, pro ty, kdo se rozvádějí nebo se nerozvádějí," řekla ministryně pro evropskou politiku a mezinárodní obchod Emma Boninová, zakladatelka radikální strany.
Romano Prodi varoval před rozpoutáním "náboženské války" v Itálii. "Náboženství se nesmí stát nástrojem k dosažení politických cílů," řekl v rozhlasovém interview. "Rodina a katolická víra jsou pro mě nesmírně důležité, ovšem zachování principu laického státu je pro každého, kdo dělá politiku, prioritou," dodal.
Na náměstí Navona se na výzvu malé radikální strany podporované zelenými a komunisty sešli zase stoupenci registrovaného partnerství.
"Všechny rodiny jsou si rovny", "Preverzní láska, to je láska italských politiků k Vatikánu", stálo na jejich transparentech.
"Všichni občané, homosexuálové i heterosexuálové musejí mít stejnou ochranu. Demonstracemi na podporu rodiny chtějí katolíci využít znovu konzervativního papeže, aby ovlivňoval politický a sociální život v Itálii. Laickost je ohrožena," řekla dvaačtyřicetiletá Anna.
Foto: ČTK/AP