Ve čtvrtek večer z aténského náměstí Ústavy vyběhla "celosvětová protestní štafeta", která má za rok doběhnout do Hongkongu. Náboženské a humanitární skupiny tak upozorňují na soustavné porušování lidských práv v předolympijské komunistické Číně. Pořadatelé jsou však sami k dopadu své akce skeptičtí.
Do čela protestu, který trval asi tři hodiny, se postavili stoupenci hnutí Fa-lun-kung, jež je v Číně zakázané. Hlavním mluvčím byl Charles Graves z vedení společnosti shromažďující údaje o pronásledování hnutí (CIPFG), informuje list The Epoch Times spojovaný s hnutím.
Shromáždění asi tří stovek účastníků, které se odehrálo na tradičním místě protestů, náměstí Ústavy (Syntagma) v centru Athén, neslo rysy oficiální olympijské ceremonie. Pravá olympijská pochodeň Mezinárodního olympijského výboru odstartuje z Olympie 25. března 2008.
"Situace v oblasti lidských práv se v posledních letech v Číně stále zhoršuje," prohlásil jeden z organizátorů ceremonie, David Kilgour (66), který byl čtvrt století kanadským poslancem. Zdůraznil, že "sponzoři a sportovci se sami musí rozhodnout, zda se za této situace her zúčastní, či nikoli. Nemyslím však, že vlády by takové rozhodnutí učinily," řekl Kilgour.
Organizátoři nezveřejnili žádný pevný plán trasy, po níž má neoficiální štafeta s pochodní běžet, podle Kilgoura se ale zastaví v několika kanadských i amerických městech stejně jako v evropských a v asijských zemích.
Někdejší účastník olympiády, bývalý australský plavec Jan Becker a člen hnutí Fa-lun-kung v Athénách prohlásil, že "lidská důstojnost je mnohokrát důležitější než jakákoli sportovní událost".
Athénské akce se nezúčastnil nikdo z americké části protičínského odporu, protestující proti shovívavosti pekingské vlády k událostem v súdánském Dárfúru. V čele této iniciativy stojí herečka Mia Farrowová.
Foto: CBSNews