Vlnu emocí a protichůdných ohlasů vyvolalo v Rakousku čtvrteční odhalení pomníku kubánskému revolucionáři Ernestovi Che Guevarovi ve vídeňském Dunajském parku. Podle iniciátorů památníku je to vůbec první Guevarova socha v Evropě.
S myšlenkou uctít památku kontroverzního, ale dnes už legendárního rebela a politika u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin přišla Rakousko-kubánská společnost a projekt schválila příslušná komise vídeňského magistrátu. Pomník tvoří sedmdesáticentimetrová bronzová busta na zhruba 150 centimetrů vysokém kamenném podstavci. Jeho zřízení stálo podle místních médií 28 tisíc eur, tedy téměř 700 tisíc korun.
Odhalení sochy se zúčastnil osobně i vídeňský sociálnědemokratický (SPÖ) starosta Michael Häupl, který prohlásil, že pomník je demokratickým holdem Guevarovu boji proti chudobě, k němuž se hlásí i Vídeň. Zástupci rakouských komunistů se pak nechali slyšet, že SPÖ je v tomto případě "předjela zleva".
Naopak stoupenci lidovců a svobodných na místě protestovali proti uctění údajného "masového vraha" a ptali se, kdy Vídeň postaví památník také Stalinovi nebo Ho Či Minovi.
V Dunajském parku už stojí pomníky bolivijského národního hrdiny Simona Bolívara, chilského prezidenta Salvadora Allendeho nebo kubánského bojovníka za nezávislost José Martího. Profesor historie na Vídeňské univerzitě Gerhard Drekonja to zdůvodňuje tradičními těsnými vztahy mezi Rakouskem a Latinskou Amerikou. "Nezapomínáme například, že v roce 1938 bylo Mexiko jedinou zemí, která protestovala proti obsazení Rakouska Hitlerem," říká. "A v Havaně koneckonců stojí socha Johanna Strausse," dodává.
Rakouský tisk dnes píše o události převážně s lehkou ironií. Konstatuje například, že když může stát v srbské vesnici Banatski Sokolac socha jamajského hudebníka Boba Marleyho, proč by nemohla být v globalizovaném světě právě ve Vídni busta Che Guevary.
"Nezapomínejme, že Che Guevara stál také v čele kubánské centrální banky. Možná je jeho pomník vyjádřením Vídně k nynější světové finanční krizi," napsal deník Kurier.
Foto: AP, archiv