První obžalovaní z útoků v Kolíně dostali podmínky

Zahraničí
24. 2. 2016 13:50
Útoky na ženy se udály před kolínským hlavním nádražím.
Útoky na ženy se udály před kolínským hlavním nádražím.

První obžalovaní, kteří stanuli před německým soudem kvůli útokům v Kolíně nad Rýnem v noci na Nový rok, dostali podmíněné tresty. Žadatelé o azyl ze severní Afriky nečelili obžalobě ze sexuálního násilí, ale z krádeží, informoval list Kölner Stadt-Anzeiger. Silvestrovské incidenty, při nichž srocení muži obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali, vyvolaly pobouření v Německu i v zahraničí.

Ve dvou procesech před soudem stanuli tři muži. Třiadvacetiletý Maročan dostal za krádež mobilního telefonu šestiměsíční podmínku a za držení drog, které u něj policisté nalezli, pokutu 100 eur (2700 korun). Dvaadvacetiletý Tunisan si za krádež kamery od soudu odnesl tříměsíční podmíněný trest. Vinný je i jeho osmnáctiletý komplic z Maroka, soud ho ale s ohledem na jeho věk posuzoval jako mladistvého. Oba budou muset odpracovat 60 hodin veřejně prospěšných prací. Dalším průběhem azylového řízení tří odsouzených se soud nezabýval.

Kvůli incidentům ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem bylo přijato přes tisíc trestních oznámení, z toho více než 400 kvůli činům sexuální povahy, včetně znásilnění. Většina podezřelých spadá podle nedávného vyjádření kolínského prokurátora Ulricha Bremera do obecné kategorie uprchlíka. Mezi podezřelými je nejvíce Maročanů (asi třicet) a skoro stejně Alžířanů.

Policie zatím v souvislosti s kolínskými útoky identifikovala 75 podezřelých. Podle policejního prezidenta Kolína nad Rýnem Jürgena Mathiese se ale zřejmě nepodaří chytit většinu těch mužů, kteří sexuálně napadali ženy. Mathies to řekl serveru BBC s tím, že městský kamerový systém není dost dobrý na to, aby se z něj daly identifikovat sexuální trestné činy. Vyšetřovatelé se tak podle něj musí spoléhat hlavně na výpovědi svědků a obětí.

Mathies nahradil ve funkci kolínského policejního prezidenta Wolfganga Alberse, který byl kvůli silvestrovským incidentům odvolán. Podle oficiální zprávy, z níž citoval server BBC, se kolínská policie dopustila "vážných chyb" tím, že nepovolala posily, a také tím, jak o útocích informovala veřejnost.

Podle německých médií kolínské policejní vedení zpočátku záměrně zamlčelo informace o tom, že mezi podezřelými z útoků jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

Incidenty podobné tomu kolínskému se odehrály v menší míře také v dalších německých městech. Poté v Německu zesílilo volání po tvrdším přístupu k migrantům, kteří se prohřeší proti zákonu. Vláda navrhla zpřísnění zákonů tak, aby bylo možné snáze vrátit do země původu ty, kteří se v Německu dopustí trestného činu.

Autor: ČTK , BBC, APFoto: ČTK/AP , Oliver Berg

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ