Menší pozastavení stavebních prací kvůli dosažení alespoň dočasného míru? V boji o stuttgartské nádraží, při kterém už vytekla nejedna kapka krve, došlo v noci na dnešek k posunu na straně bádensko-württemberské vlády. Zemská ministryně životního prostředí Tanja Gönnerová v televizi ZDF oznámila, že se prozatím zastavuje bourání jižního křídla původní budovy nádraží.
Už týdny trvající protesty proti projektu "Stuttgart 21" se postupně změnily ve významné politikum přesahující hranice spolkové země Bádensko-Württembersko. V kauze nové nádraží ano či ne bodují především Zelení, tento týden zesílilo volání po odstoupení zemské vlády.
Úplné zastavení stavby jako podmínku pro rozhovory vlády s odpůrci projektu však ministryně odmítla. "Jsme připraveni k dialogu, ale je pro nás nadmíru těžké, abychom nabídli úplné stop další výstavbě," uvedla Gönnerová. Na jižním křídle zatím další bourání není třeba, takže ho vláda nechá v nynějším stavu. "Myslím, že je to signál," dodala ministryně.
V pondělí večer se k demonstraci proti železniční stavbě sešly další desetitisíce lidí. Mohutné protesty proti výstavbě nového železničního uzlu a s ním souvisejícímu kácení stromů v parku pokračují od minulého čtvrtka, kdy policie proti násilnostem demonstrantů zasahovala a řada lidí byla zraněna slzným plynem a obušky.
Podle policejního mluvčího se pondělní akce obešla bez násilností, zúčastnilo se jí 55 tisíc lidí.
Míra účasti na demonstraci překvapila politiky i organizátory, očekávalo se asi kolem 20 tisíc lidí. Demonstranti kritizovali premiéra zemské vlády Bádenska-Württemberska Stefana Mappuse, který mnohamiliardový projekt přestavby stuttgartského železničního uzlu podporuje. "Pryč s Mappusem", skandoval dav.
Politické kruhy jsou rozsahem a intenzitou protestu zaskočeny a hledají kompromis. "Udělám vše pro to, abych záležitost deeskaloval," řekl Mappus. "Dostali jsme se do bodu, kdy spolu musíme mluvit," dodal na adresu odpůrců přestavby s tím, že o zrušení projektu jít nemůže, pouze o přizpůsobení plánů.
Zemská vláda nyní hledá hodnověrného zprostředkovatele, který by konflikt utišil. Objevila se již různá jména, mezi nimi o známého ochránce lidských práv Joachima Gaucka, ten však pro zaneprázdnění odmítl.
Představitel Zelených Cem Özdemir připustil možnost "neutrálního zprostředkovatele", ale pouze za podmínky, že po dobu jednání bude zahájená stavba zastavena. Slíbil však jako protihodnotu, že na stejnou dobu budou zastaveny protestní demonstrace.
V nich hodlají aktivisté zatím pokračovat a chtějí je přenést i do Berlína, kde by se protestní shromáždění mělo konat 26. října.
Přestavba nádraží je jedním z největších stavebních projektů v Evropě, který má během devíti let stát sedm miliard eur (asi 173 miliardy korun). Předpokládá výstavbu 16 železničních tunelů a 18 mostů, položení 60 kilometrů kolejí a hlavně výstavbu podzemního průjezdního nádraží.
Dosavadní hlavní nádraží ve Stuttgartu je totiž takzvaně hlavové: tratě v něm končí a vlaky z něj mohou odjíždět pouze do stejného směru, ze kterého přijely. Přeměna nádraží na průjezdné má také umožnit přímé napojení na budovanou trasu rychlovlaků ICE směrem na Ulm.