Mafie pašující plazy, ptáky a jiné druhy vzácných a exotických zvířat byla často svými rafinovanými metodami o krok před celníky. Až dosud. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem začali dnes pracovat dva čtvernožci, pro které by neměl být problém své pašované zvířecí „soudruhy" objevit. Chlupatí pomocníci celníků se jmenují Amy a Uno 1.
Amy, tříletá fenka vlčáka, dnes novinářům na svém letištním pracovišti názorně předvedla, že pašeráci nejednou ohrožených živočišných druhů si na ni jen tak nepřijdou.
Snadno vyčmuchala v dlouhé řadě zavazadel ještěrku ukrytou v kufru s masivními stěnami. Amy a její kolega Uno 1, labrador, jsou prvními psi na světě, které celníci k hledání živočichů nasazují.
A nejen těch. Oba chlupáči prý snadno v zavazadlech či šatech pašeráků odhalí kromě plazů a ptáků například i slonovinu či kaviár v uzavřené plechovce. Drahá delikatesa byla také prvním úlovkem, který Amy minulý týden při prvním zkušebním nasazení odhalila. Nelegálně dováženého kaviáru do Německa byly zhruba dva kilogramy.
O výcvik obou psů se vedle celní služby zasloužil i Světový fond na ochranu přírody (WWF). V tomto případě jde o jakési přeškolení - Amy a Uno 1 hledali ještě nedávno drogy. Zástupci celníků a WWF dnes na letišti ve Frankfurtu vyjádřili naději, že psi budou brzy hledat pašované živočichy nejen na všech letištích ve Spolkové republice, ale v budoucnu snad i na celém světě.
Podle WWF zásobují „bezskrupulózní pachatelé" vzácnými druhy fauny a flóry zvláště z Afriky a Asie především trhy v Evropě a USA. Jsou tak spoluodpovědní za vymírání druhů na celém světě.
Nejde ale zdaleka jen o profesionální pašeráky. K mizení ohrožených zvířecích a rostlinných druhů přispívají i mnozí turisté nákupem „exotických suvenýrů". Jen na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem odhalili loni celníci šest tisíc pašovaných živých zvířat a výrobků například z hadí nebo zebří kůže. Dále tamní celníci zabavili přes sto tisíc kusů živých rostlin, hlavně vzácných orchidejí.
Foto: Reuters