Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl koncem října před hrozbou vazby ve Španělsku. Informoval o tom deník El País. List zároveň s odvoláním na zdroje z prokuratury uvedl, že španělské státní zastupitelství už požádalo soudce nejvyššího soudu o aktivaci eurozatykače na Puigdemonta. Stejný soudce tento zatykač začátkem prosince zrušil.
Puigdemont utekl do Belgie poté, co byl spolu s dalšími členy své vlády po jejím sesazení Madridem obviněn ze vzpoury. Té se podle španělských úřadů dopustili snahami o nezávislost Katalánska. Proto také španělská vláda koncem října převzala přímou správu nad Katalánskem, sesadila tamní vládu a rozpustila katalánský parlament.
V prosincových volbách ale v regionálním parlamentu znovu získali většinu separatisté, kteří velmi pravděpodobně navrhnou na katalánského premiéra opět Puigdemonta. Právě v pondělí má nový předseda parlamentu Roger Torrent oznámit jméno kandidáta, kterého koncem měsíce předloží k projednání v plénu.
Eurozatykač
Evropský i mezinárodní zatykač (ne však ten španělský) na Puigdemonta a čtyři další exministry, kteří jsou v Bruselu, zrušil soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena začátkem prosince poté, co kauzu převzal od jiné soudkyně. Svůj krok zdůvodnil tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Kandidovali totiž v prosincových volbách, v nichž byli zvoleni poslanci.
Španělská média ale tehdy spekulovala, že zrušení eurozatykačů je účelové a souvisí s tím, že belgický právní řád nezná pojem vzpoura a že by mohl katalánské politiky vydat jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů. Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.
"Křižovatka k demokracii"
V Dánsku se má Puigdemont v pondělí odpoledne na Kodaňské univerzitě zúčastnit debaty o situaci v Katalánsku, nazvané Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii? V úterý se má sejít s několika dánskými poslanci.
List La Vanguardia v neděli přinesl názor několika právníků, podle nichž existuje několik důvodů, proč Llarena eurozatykač zřejmě nevydá. Jedním z nich je prý skutečnost, že Puigdemont přijel do Dánska jen na krátkou návštěvu, takže by bylo obtížné eurozatykač připravit. Navíc podle expertů chce Llarena s novým eurozatykačem počkat, až budou ve Španělsku odsouzeni ostatní členové Puigdemontovy vlády.
List Vanguardia dnes s odvoláním na Puigdemontova advokáta napsal, že případné vydání eurozatykače by mohlo pro expremiéra představovat určitou výhodu. V případě svého zadržení by prý totiž mohl delegovat své hlasovací právo na jiného poslance, až bude katalánský parlament jednat o nové hlavě kabinetu. Takové delegování hlasu totiž nedávno soudce Llarena umožnil třem separatistickým poslancům, kteří jsou ve španělské vazbě. Neumožnil to ale pěti Kataláncům, včetně Puigdemonta, kteří jsou jako uprchlí v Bruselu.