Den před volbou nového katalánského premiéra roste nejistota kolem možnosti zvolení bývalého předsedy vlády Carlese Puigdemonta, který v obavě ze zatčení španělskou policií podle médií stále pobývá v Belgii. Zatímco Puigdemont v pondělí vyzval předsedu parlamentu, aby umožnil jeho zvolení zpochybněné španělským nejvyšším soudem, někteří separatističtí politici začali hovořit o možném navržení jiného kandidáta.
Puigdemont podle španělských médií napsal předsedovi parlamentu Rogeru Torrentovi dopis, v němž žádá o "ochranu a přijetí opatření nutných k zajištění práv a výsad parlamentu a poslanců". Zároveň se dovolává zajištění imunity, aby nemohl být v případě návratu do Španělska zatčen. Některá média to interpretují jako snahu dostavit se osobně na úterní parlamentní jednání, kde se bude o obsazení premiérské funkce hlasovat.
Podmínka složení přísahy
Španělský ústavní soud v pátek na podnět centrální vlády v Madridu rozhodl, že Puigdemont by se mohl stát premiérem jen v případě, že osobně složí přísahu. Vyloučil tím legálnost jeho zvolení a uvedení do úřadu na dálku prostřednictvím videokonference, o kterém část separatistů stále uvažuje.
V případě návratu do Španělska mu však hrozí okamžitá vazba kvůli zatykači vydanému v souvislosti s obviněním ze vzpoury. Z té jej španělské úřady stejně jako skupinu dalších členů někdejší vlády viní kvůli organizaci referenda o nezávislosti a jejímu pozdějšímu jednostrannému vyhlášení.
Trojice dalších exministrů pobývajících s Puigdemontem v Belgii v pondělí podle listu El País rezignovala na své poslanecké mandáty, jichž se ujmou náhradníci. Tím budou mít separatistické strany zajištěnu většinu hlasů ve 135členném parlamentu bez ohledu na to, zda se hlasování zúčastní expremiér či ne.
Kandidát za nezávislost
Puigdemont je zatím jediným kandidátem stran prosazujících katalánskou nezávislost, avšak dosavadní jednota se začíná drolit. Člen Republikánské levice Katalánska (ERC) Jordi Tardá v rozhovoru s listem La Vanguardia připustil, že kvůli praktické nemožnosti zvolit Puigdemonta by separatisté měli hledat jiného kandidáta. Vedení nejsilnější separatistické koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) vzápětí tento názor označilo za překvapivý s tím, že stále podporuje Puigdemonta jako kandidáta dohodnutého všemi stranami včetně ERC.
Španělská média se shodují, že Torrent má pro úterní zasedání v případě Puigdemontovy nepřítomnosti v zásadě dvě možnosti. Buď zasedání odloží, protože na premiéra nebude navržen nikdo jiný, nebo se rozhodne nedbat výroku ústavního soudu a umožní expremiérovi kandidovat na dálku. To by podle komentátorů patrně přineslo prohloubení ústavní krize v zemi. Madrid již uvedl, že v takovém případě bude pokračovat španělská správa nad Katalánskem, k níž centrální vláda sáhla v říjnu po vyhlášení nezávislosti.