Moskva nesouhlasí s rozhodnutím USA postavit v České republice a Polsku prvky protiraketového systému, ale oceňuje opatření, které Spojené státy navrhly, aby rozptýlily ruské obavy. V deklaraci, která byla dnes přijata v Soči při setkání prezidentů USA a Ruska George Bushe a Vladimira Putina, dále stojí, že obě země zintenzivní dialog o spolupráci v oblasti protiraketové obrany.
K TÉMATU: Prezidenti Bush a Putin podepsali společnou deklaraci
Putin prohlásil, že ruské obavy ze systému USA v Evropě by pomohla odstranit trvalá přítomnost ruských expertů v amerických objektech. "V našem principiálním vztahu k americkým plánům nenastaly žádné změny," řekl na společné tiskové konferenci Putin a dodal, že americký prezident se upřímně snaží tento problém vyřešit.
Bush na stejné tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy a Rusko chtějí ve spolupráci s Evropou vytvořit společný systém umožňující reagovat na strategické hrozby.
Podle Putina by právě práce na podobném globálním systému byla nejlepším způsobem, jak odstranit ruské obavy z nyní plánovaných evropských základen amerického protiraketového deštníku.
Putin: Budeme trvat na expertech"Pokud se nám to nepodaří, budeme trvat na tom, aby byla zajištěna opatření k transparentnosti a kontrole, která by byla objektivní a prováděla by se trvale s využitím expertů v těchto objektech, s jejich trvalou přítomností," řekl ruský prezident.
"Ruská strana jasně vyjádřila, že nesouhlasí s rozhodnutím o vzniku objektů americké protiraketové obrany v Polsku a Česku a potvrdila své dříve předložené iniciativy. Nicméně ocenila opatření navržená USA a prohlásila, že v případě jejich odsouhlasení a vyplnění budou významnými a užitečnými z pohledu snížení ruských obav," citovala agentura ITAR-TASS z dokumentu, který označila jako Sočskou deklaraci.
Obě strany se podle tohoto dokumentu dohodly na intenzivnějších diskusích o protiraketové obraně jak při vzájemných schůzkách tak na mnohostranných jednáních. Rusko i USA mají podle deklarace zájem na vzniku systému reakce na možné raketové hrozby, v němž by jako rovnoprávní partneři figurovaly USA, Rusko i Evropa.
Putin - opatrný optimista
Putin novinářům řekl, že je "opatrným optimistou" pokud jde o možnosti vyřešení sporu s USA o protiraketovou obranu. "Ďábel se skrývá v detailech," podotkl ruský prezident s tím, že mnohé záleží na schopnostech expertů obou stran najít řešení. Bush zopakoval, že studená válka je minulostí a budovaný systém v Evropě není namířen proti Rusku.
Po dnešní poslední schůzce Bushe a Putina v jejich současných funkcích jednal americký prezident i s nově zvoleným ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Tomu Putin předá Kreml za měsíc; Bush opouští Bílý dům příští rok v lednu.Rusko proti americkým plánům na vznik prvků protiraketového systému v Polsku a České republice protestuje dlouhodobě, neboť je vnímá jako hrozbu vlastní bezpečnosti i strategické rovnováze ve světě. Moskva navrhovala zmrazení tohoto projektu a nabízela vlastní radar v ázerbájdžánské Gabale a druhý v jižním Rusku.
Američané se na nejvyšší úrovni snažili ruské obavy rozptýlit několika návrhy, mezi kterými zřejmě figuruje i nabídka ruských inspekcí v objektech v Česku a Polsku či omezení schopností radaru v českých Brdech. Trvalou přítomnost ruských expertů zatím česká strana odmítala.
Foto: ČTK