Putin s Porošenkem jednali o Ukrajině. Rozpory přetrvávají

Zahraničí
17. 10. 2014 10:20
Putin (vlevo) a Porošenko (vpravo) s italským premiérem Matteem Renzim.
Putin (vlevo) a Porošenko (vpravo) s italským premiérem Matteem Renzim.

Výměně názorů na ukončení ukrajinské krize byla dnes věnována pracovní snídaně, na níž se v italském Miláně sešli vedoucí představitelé šesti evropských států a Evropské unie. Podle hostitele jednání, italského premiéra Mattea Renziho, byla devadesátiminutová debata konstruktivní, velké rozpory však přetrvávají. Jednání státníků má odpoledne pokračovat.

Kromě ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa italské vlády Renziho se rozhovorů zúčastnili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a britský ministerský předseda David Cameron. Evropskou unii na jednání zastupovali předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Barroso.

S aktéry ukrajinské krize se sešli představitelé "důležitých" států EU.

"V diskusích o Ukrajině jsme udělali významný krok," řekl Renzi novinářům po snídani. Podle zdrojů blízkých jednání se diskutovalo mimo jiné o potřebě posílit příměří na východě Ukrajiny a oddělit znepřátelené strany nárazníkovou zónou. Klid zbraní byl na Donbasu vyhlášen 5. září, ale prakticky denně přicházejí zprávy o jeho porušování.

Po poledni má jednání pokračovat ve zúženém formátu za účasti Porošenka, Putina, Merkelové a Hollanda, tedy ve stejném složení, v němž čtveřice státníků jednala počátkem června ve francouzské Normandii. Schůzka má začít ve 14 hodin.

Podle zdrojů agentury AFP si evropští diplomaté nedělají velké iluze, že by milánské jednání mohlo přinést výraznější pokrok. Hlavním úkolem je spíše zabránit další eskalaci konfliktu a posílit režim zastavení palby. "Záměrem je vyslat signál o potřebě příměří a vyčkat, zda se otevře možnost dalšího pokroku," uvedla agentura.

Potvrdil to i Renzi, podle něhož je k vyřešení krize na východě Ukrajiny zapotřebí čas. "Řešení nelze nalézt okamžitě, v práci budeme pokračovat v nejbližších hodinách, dnech a měsících," komentoval stav diplomatických jednání italský premiér.

Hele Voloďo, tamhle.Putin označil rozhovory za "dobré a pozitivní". Ani jeho hodnocení ale neobsahovalo známky znatelného pokroku.

Renzi po skončení schůzky řekl, že její účastníci podpořili Hollandův návrh na mezinárodní kontrolu rusko-ukrajinských hranic. Kyjev obviňuje Moskvu, že přes hraniční úseky ovládané východoukrajinskými separatisty dopravuje vzbouřencům posily a výzbroj. Na kontrolní misi se podle Renziho mají podílet spolu s Francií i Německo a Itálie.

Šéf bruselské exekutivy Barroso novinářům potvrdil, že se příští týden v Bruselu setkají zástupci Evropské unie, Ukrajiny a Ruska k jednání o dodávkách ruského plynu. Jádrem sporu je konflikt mezi Ukrajinou a ruským dodavatelem plynu Gazprom ohledně cen suroviny a režimu splacení dřívějších ukrajinských dluhů. Předpokládá se, že jednání by se mělo uskutečnit příští týden v úterý.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ