Putinovo embargo spojuje. Belgičané jedí ve velkém hrušky

Zahraničí
15. 8. 2014 06:24
Belgičanky a Belgičané ve velkém pojídají hrušky (ilustrační foto).
Belgičanky a Belgičané ve velkém pojídají hrušky (ilustrační foto).

Nic neposílí pocit sounáležitosti tak jako hrozba společného nepřítele. Přispěje krize ve vztazích Západu a Ruska k tomu, že budou Evropané držet více pohromadě? Aspoň zčásti má takové účinky ruské embargo na dovoz evropských potravin. Poláky, kteří začali ve velkém pojídat jablka, aby pomohli domácím zemědělcům, nyní následují i Belgičané s hruškami.

Ve vlámském městě Peer (v nizozemštině právě "hruška") se v pondělí sešly desítky obyvatel a pod vedením starosty Stevena Matheïe zapózovaly pro společnou fotografii. Všichni měli v puse právě hrušku. Chtěli tak dát najevo, že podporují belgické farmáře a opatření přijaté Kremlem jejich zemi nepoškodí.

Fotografie vznikla v rámci twitterové iniciativy #SHAREaPEAR, v rámci které se Belgičané fotí právě při konzumaci tohoto šťavnatého ovoce. Autoři své počiny označují jako perfies (slovní hříčka ze slov "peer" a "selfie"). Doprovázejí je komentáři jako "Nepotřebujeme Putina" nebo "Putine, nevíš, o co přicházíš".

Hromadná fotografie obyvatel Peeru.

Kampaň zatím zaznamenává velké úspěchy, což ukazují údaje z obchodů. Podle prodejců se za tak krátký čas tolik hrušek ještě nikdy neprodalo. Belgičané jich údajně kupují dvakrát tolik než obyčejně. "Všechny obchody zvýšily svoje objednávky," potvrdila deníkům Het Belang a De Gazet van Antwerpen Petra Wautraetsová z ovocného trhu v provincii Limburk.

Jean-Jacques Schols z obchodu sítě Carrefour ve městě Sint-Truiden se přidává. "Zákazníci chtějí podpořit belgickou produkci. Poznáte to z toho, co říkají," tvrdí.

Internetová iniciativa má zatím úspěch.

Belgie vyvážela do Ruska devadesát tisíc tun hrušek ročně. Aby se výpadek podařilo nahradit, musí prý každý Belgičan sníst týdně o jednu hrušku navíc. V rámci Evropské unie je Belgie po Španělsku a Nizozemsku třetím největším producentem tohoto ovoce. Celkem se ho v zemi urodí ročně 310 tisíc tun.

To, zda belgickým farmářům internetová iniciativa skutečně pomůže, zatím není jasné. Nejdůležitější pro ně budou měsíce září a říjen, kdy se hrušek prodá nejvíc. Konzumenti tedy musejí ve svém úsilí vytrvat.

Pokud zemědělci dopady embarga přesto pocítí, obrátí se s žádostí pomoci na Evropskou unii. V jejím krizovém fondu pro pomoc farmářům je 420 milionů eur.

Buďte v klidu a jezte hrušky.

Autor: - bro -Foto: Shutterstock , twitter

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ