Půtky a hašteření oddalují integraci Bosny a Hercegoviny do EU

Zahraničí
28. 11. 2012 13:45
Eurokomisař proi rozšíření Štefan Füle.
Eurokomisař proi rozšíření Štefan Füle.

Neschopnost bosenských politických představitelů učinit pokrok v reformách, které vyžaduje Evropská unie, ještě více oddálí očekávanou oficiální žádost Sarajeva o členství v tomto evropském bloku. Prohlásil to eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

"Představitelé Bosny a Hercegoviny nejsou schopni dostát hlavním závazkům, které si sami stanovili," řekl Füle po setkání s politickými vůdci. "Je jasné, že to zbrzdí integraci vaší země do Evropské unie."

Zleva eurokomisař Štefan Füle, šéfka chorvatské diplomacie Vesna Pusićová a minsitr zahraničí Bosny a Hercegoviny Zlatko Lagumdžija.Bosna chtěla podat přihlášku do EU letos, ale hašteření mezi Bosňáky (dříve Muslimy), bosenskými Srby a bosenskými Chorvaty opakovaně od roku 2008, kdy Sarajevo podepsalo s Bruselem asociační dohodu, vedlo k zastavení reformního procesu. Další zpoždění vyvolaly nynější spory o rozpočet.

Bosna a Kosovo jsou jediné státy západního Balkánu, které ještě nepodaly přihlášku ke vstupu do EU. Sousední Chorvatsko by evropský blok mělo rozšířit v příštím roce, Slovinsko je unijním členem od roku 2004, Albánie, Makedonie, Černá Hora a Srbsko o unijní členství již požádaly a v současné době se nacházejí na různých stupních budoucí integrace.

Jako hlavní podmínku stanovil Brusel uvedení bosenské ústavy do souladu s evropskou listinou lidských práv, což by mělo zrovnoprávnit všechny v Bosně žijící menšiny, jejichž příslušníci se nyní nemohou ucházet o vysoké státní úřady.

Například post prezidenta mohou zastávat jen Bosňáci, Srbové a Chorvaté.

Bosenskosrbský generál Ratko Mladič v rozhovoru s novinářem z Bělehradu. Hora Igman roku 1993.Ústava se nedočkala požadované úpravy ani přesto, že Sarajevu před třemi lety nařídil Evropský soud pro lidská práva, aby i ostatním menšinám, jako jsou Židé nebo Romové, umožnil kandidovat na úřad hlavy státu.

Bosna je od 90. let dvacátého století, kdy prošla nejhorším evropským ozbrojeným konfliktem od konce druhé světové války, etnicky hluboce rozdělena mezi někdejší válečné rivaly, kteří žijí ve dvou autonomních částech - muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny a v Republice srbské.

Soupeření mezi těmito entitami zpomaluje prosazování nutných reforem na celostátní úrovni a je brzdou hospodářského růstu.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv Evropské komise

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ