Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland uvítal, že Česko ve středu ratifikovalo právně závaznou evropskou konvenci o boji proti obchodu s lidmi, jako vůbec poslední ze 47 členských zemí rady. Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek sdělilo, že prezident Miloš Zeman ratifikační úmluvu podepsal již v lednu, následně bylo nutné doručit listinu do sídla Rady Evropy a zajistit její uložení v depozitáři. Úmluva byla přijata ještě v roce 2005, v Česku začne platit od 1. července letošního roku.
"Je to důležitý krok v boji proti obchodování s lidmi v Evropě. Česko bude od nynějška uplatňovat stejné standardy jako 46 ostatních evropských zemí, aby zabránilo obchodování s lidmi, chránilo oběti a stíhalo pachatele," uvedl Jagland a dodal, že úmluvu již podepsaly a ratifikovaly téměř všechny země na starém kontinentu včetně Běloruska, a tak se těší na den, kdy tato mozaika bude dokončena.
Ministerstvo zahraničí sdělilo, že Česko dohodu podepsalo v květnu 2016. "Prezident republiky podepsal dne 31. ledna 2017 ratifikační listinu. Následně bylo nutné podle Ústavy zajistit kontrasignaci předsedou vlády, doručit originál ratifikační listiny stálé misi České republiky při Radě Evropy ve Štrasburku a dohodnout s depozitářem této úmluvy vhodný termín pro uložení ratifikační listiny," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.
Sněmovna i Senát v prosinci ratifikaci na návrh vlády schválily s výhradou týkající se případů, kdy by se stal obětí obchodování český občan v cizině. Česko v takových případech bude moci s ohledem na trestní zákoník postupovat v souladu s úmluvou za podmínky, jestliže by čin byl v místě jeho spáchání trestný nebo pokud by místo spáchání tohoto činu nepodléhalo žádné trestní pravomoci.
Česko v minulých letech převedlo do svého práva směrnici proti obchodu s lidmi Evropské unie.
Česká policie v roce 2014 zaznamenala 67 obětí obchodování s lidmi, což je o deset více než v roce 2013. Nejčastější bylo sexuální a pracovní vykořisťování. Podle statistiky bylo zjištěno 20 trestných činů, za které soudy udělily tresty šesti lidem z původně 16 trestně stíhaných. V Česku jsou podle ministerstva vnitra zneužíváni lidé zejména z Moldavska, Ukrajiny, Nigérie, Slovenska, Bulharska, Rumunska a Chorvatska. Obchoduje se však i s českými občany na území ČR. Pro Británii, Německo, Nizozemsko či Slovinsko bylo Česko naopak "zdrojovou zemí".
Celosvětově se podle předkládací zprávy vlády k úmluvě odhaduje, že se ročně stane oběťmi obchodování 700 tisíc až dva miliony lidí. Podle údajů Eurostatu bylo v letech 2010-2012 na území států EU identifikováno přes 30 tisíc obětí, uvádí se ve zprávě. Obchodování s lidmi je podle ní jednou z nejziskovějších aktivit skupin organizovaného zločinu, přičemž se svými zisky, které se na území ČR odhadují ve stovkách milionů korun, řadí hned za obchod se zbraněmi a drogami.