Rodící se španělská vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze naráží na první velký problém ještě před svým vznikem. Lidová strana (PP) sesazeného premiéra Mariana Rajoye rázně změnila názor na svůj vlastní návrh státního rozpočtu schválený dolní komorou parlamentu. Lidovci nyní chtějí v Senátu (horní komoře) hlasovat proti tomuto návrhu, jehož přijetí socialisté slíbili baskickým nacionalistům za to, že poskytli klíčovou podporu Sánchezově úspěšně snaze o Rajoyovo odvolání. Informovala o tom v pondělí španělská média.
Mluvčí lidovců v Kongresu poslanců (dolní komoře) Rafael Hernando dnes televizi Tele 5 řekl, že PP se bude pokoušet upravit rozpočet, který sama navrhla a v dolní komoře prosadila díky hlasům dalších stran včetně baskické PNV. "Nyní již nemáme žádné vazby s PNV, protože narušila vzájemnou důvěru," uvedl Hernando s tím, že na snaze upravit rozpočet navržený vlastní stranou není nic neobvyklého.
Lidovci se podle listu EL País budou snažit vyškrtnout 540 milionů eur (téměř 14 miliard korun), s nimiž schválený návrh počítá pro investice do infrastruktury v Baskicku. Sánchez, jehož strana v dolní komoře pro rozpočet nehlasovala, naopak za podporu při sesazení Rajoye slíbil Baskům do těchto peněz nezasahovat.
Baskičtí nacionalisté spolu s katalánskými separatistickými stranami či protestní levicovou formací Podemos podpořili páteční hlasování o nedůvěře Rajoyovi, které socialisté vyvolali kvůli korupčnímu skandálu lidovců.
Bývalá vládní strana má v horní parlamentní komoře absolutní většinu hlasů, díky které může přijetí rozpočtového návrhu zablokovat. Lidovečtí senátoři by měli dnes odpoledne jednat o tom, zda se k názoru části strany reprezentované Hernandem a dalšími poslanci připojí a stamiliony určené Baskům skutečně škrtnou.
Nový premiér bude mít podle expertů složitou situaci nejen v případě neschválení rozpočtu. Sánchez se může opřít pouze o 84 poslaneckých hlasů ve 350členné dolní komoře, což jeho kabinetu výrazně ztíží přijímání jakýchkoli zákonů. Přestože část socialistů se podle médií kloní k vypsání předčasných voleb, sám předseda a jeho nejbližší okolí zatím počítají s tím, že Sánchez zemi povede až do řádných voleb v roce 2020.
"Je velmi neobvyklé vládnout s 84 poslanci, ale politická situace zůstává velmi rozdrobená a nové volby by to podle všeho nevyřešily," řekl v pondělí Sánchezův blízký spolupracovník José Abalos rozhlasové stanici COPE.
Jména nových ministrů jednobarevné vlády chce premiér oznámit tento týden.