Islamisté, kteří se ze Sýrie či Iráku vrátí do Rakouska, by měli mít povinnost nosit elektronické náramky podobné těm, které dostávají trestanci v domácím vězení. V rozhovoru poskytnutém stanici Ö1 to uvedl rakouský ministr obrany Hans-Peter Doskozil. Rakouská policie dál vyšetřuje případ 17letého Rakušana, který údajně plánoval teroristický útok ve Vídni.
"Považoval bych za správné, aby byl někdo, koho úřady považují za bezpečnostní hrozbu, odpovídajícím způsobem sledovaný," uvedl sociální demokrat Doskozil, a podpořil tak dřívější návrh svého lidoveckého kolegy, ministra vnitra Wolfganga Sobotky. Úřady podle Doskozila musí vědět, kde se rizikové osoby zdržují a s kým se stýkají.
Podle rakouského ministerstva vnitra od roku 2011 z Rakouska do Sýrie či Iráku odešlo asi 300 lidí. Zhruba padesát z nich se podařilo úřadům zastavit na cestě, asi čtyři desítky jich na Blízkém východě padly v řadách teroristických organizací Islámský stát, Fronta dobytí Sýrie (dříve An-Nusra) a dalších. Kolem devadesáti osob, které v Sýrii bojovaly, se do Rakouska ale mezitím vrátilo.
Debata o bezpečnosti se v Rakousku znovu rozhořela poté, co v pátek policie na základě tipu od zahraničních tajných služeb zadržela 17letého Rakušana albánského původu, který podle ní plánoval spáchat atentát ve Vídni. Podle rakouských médií chtěl útočit zřejmě v metru. Německá policie v porýnském Neussu později zadržela jeho údajného komplice.
Ministr vnitra Sobotka uvedl, že 17letý Rakušan byl radikalizovaný salafista a během výslechu se přiznal k tomu, že v Německu vyrobil zkušební bombu. Během domovních prohlídek ve Vídni ani v Neussu policie žádné výbušniny ani zbraně nenalezla. Z historie vyhledávání v počítači rakouského mladíka ale zjistila, že se o sestrojení bomby v nedávné době zajímal, řekl Sobotka. Konkrétní informace o bezprostředně hrozícím útoku se podle ministra zatím získat nepodařilo. Potenciálně nebezpečný ale podle něj zadržený mladík každopádně byl.