Po dvanácti letech skončil dnes Heinz Fischer v úřadu rakouského prezidenta. Jeho nástupce Rakušané zvolí zřejmě až 2. října. Květnové druhé kolo hlasování, v němž těsně zvítězil Alexander Van der Bellen, zrušil nedávno kvůli formálním pochybením ústavní soud. Funkce hlavy státu v pátek dočasně převzalo tříčlenné předsednictvo parlamentu.
Se svou funkci se 77letý sociální demokrat Fischer dnes rozloučil na společném zasedání obou komor rakouského parlamentu - Národní a Spolkové rady. V proslovu varoval mimo jiné před "jednoduchými odpověďmi" na složitou migrační krizi. "Naše uprchlická politika se musí nést ve znamení rozumu i humanity," uvedl. "Jen jedno z toho by bylo příliš málo," dodal.
S odkazem na nedávné britské referendum o členství v Evropské unii, v němž se voliči rozhodli pro odchod z bloku, Fischer uvedl, že podle něj je EU sice potřeba neustále zlepšovat, ale že "pro Evropu je nenahraditelná".
Fischer byl od roku 1970 poslancem parlamentu, v letech 1990 až 2002 byl jejím předsedou a poté dva roky místopředsedou. Od roku 2004 zastával dvě volební období funkci prezidenta.
Na svou poslední státní návštěvu vyrazil Fischer v dubnu do Česka. Na zámku v Lánech se setkal s prezidentem Milošem Zemanem.
Kvůli nedávnému rozhodnutí ústavního soudu zrušit druhé kolo květnových prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů nezná Fischer svého nástupce. Povinnosti spojené s úřadem hlavy státu po něm převzalo tříčlenné předsednictvo Národní rady, které se skládá z Doris Buresové ze sociální demokracie, Karlheinze Kopfa z lidové strany a Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska.
Poslední jmenovaný je přitom jedním z uchazečů o prezidentskou funkci. V opakovaném druhém kole, které se bude konat pravděpodobně 2. října, se mu postaví nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen. Právě Van der Bellen v květnu Hofera porazil o pouhých 30 863 hlasů.