Rakousko: šéf <span>zadržených islamistů</span> vedl mládež

Zahraničí
14. 9. 2007 11:00
Rakouský ministr vnitra Günther Platter mluví o nebezpečí radikálního
Rakouský ministr vnitra Günther Platter mluví o nebezpečí radikálního

Rakouský ministr vnitra Günther Platter mluví o nebezpečí radikálníhoŠéf tříčlenné skupiny radikálních islamistů, která byla ve středu zadržena v Rakousku, stál v čele organizace Islámská mládež Rakouska a opakovaně se v rakouských médiích vyjadřoval k postavení muslimů ve světě. Už před rokem v tiskovém interview mimo jiné prohlásil, že "vinen je každý, kdo bojuje proti islámu".

Jak dnes uvádí rakouský tisk, je jím 22letý Muhammad M., jehož rodina pochází z Egypta. Tento mladý islamista byl se svou 20letou manželkou a dalším 26letým mužem zadržen rakouskými bezpečnostními orgány pro podezření, že vyrobili a letos v březnu umístili na internet videonahrávku, která obsahovala hrozby terorem vůči Rakousku a Německu, nestáhnou-li své vojáky z Afghánistánu. Čtvrtý podezřelý byl ve čtvrtek zatčen v Kanadě.

Již v březnu, krátce po zveřejnění videonahrávky, poskytl Muhammad M. rakouské televizi rozhovor, v němž jako anonymní představitel muslimů v Rakousku uváděl, že zdejší muslimové požadují stažení rakouských vojáků z Afghánistánu, protože se tím snaží předejít možným útokům na Rakousko.

Skupina podle dřívějších informací rakouských médií měla těsné napojení na teroristickou organizaci al-Kajda i její odnože v Iráku a na palestinských autonomních územích, její šéf pak byl údajně takzvaným spícím agentem této organizace. Všichni společně prý tvořili jakousi mediální službu al-Kajdy pro německy mluvící oblasti.

Tyto informace, které se postupně objevují v rakouském tisku, jsou zatím neoficiální, protože bezpečnostní složky se k nim s odvoláním na vyšetřování odmítají vyjadřovat.

Generální ředitel rakouské bezpečnostní služby Erik Buxbaum ve čtvrtek pozdě večer pouze oznámil, že kromě čtyř zadržených žádná další osoba do případu nebyla zapojena a žádné další islamistické uskupení v Rakousku není momentálně sledováno pomocí odposlechů.

Situace okamžitě využily rakouské krajně pravicové strany a organizace k populistickým, nacionalistickým výpadům. Již ve čtvrtek večer táhlo ulicemi vídeňské čtvrti Brigittenau asi 700 stoupenců rakouských Svobodných (FPÖ), které vedl sám předseda strany Heinz-Christian Strache.

Přidala se i zhruba stovka neonacistů a společně požadovali zákaz výstavby mešit a minaretů v Rakousku, zrušení islámských center a zákaz nošení muslimských pokrývek hlavy.

Podobné požadavky vznesli i představitelé Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), který se před časem od Svobodných oddělil. Jörg Haider i jeho nástupce v čele strany Peter Westenthaler mimo jiné požadovali, aby bylo zabráněno islamistům v působení na školách.

Částečně se na této vlně vezou i vládní lidovci (ÖVP). Jejich generální tajemník Hannes Missethon sice řekl, že by neměli být paušálně odsuzováni všichni muslimové, ale vyslovil se pro "tvrdší postup při integraci migrantů, kteří nejsou součástí rakouské kultury".

Většina komentátorů varuje před extrémními pohledy a názory. Konstatují, že odhalení skupiny islamistů sice znamená konec dosavadního ujišťování, že Rakousku žádné nebezpečí nehrozí, na straně druhé ale varují před hysterií a nepřátelstvím vůči všem cizincům a zvláště muslimům, k němuž je rakouská veřejnost náchylná.

Na fotografii: Rakouský ministr vnitra Günther Platter mluví o nebezpečí radikálního islámu, 12. září 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ