Rakousko-uherská válka o vídeňský řízek
10.08.2007 16:49
Rakušané rádi kritizují sousedy za ekologii. Maďaři nyní tvrdí, že naopak Vídeň se chová zcela neekologicky a pro změnu jsou to oni, kdo Rakušanům předhazují špinavé řeky a škodlivou elektrárnu. Věc zašla tak daleko, že Budapešťané dokonce vyhlásili bojkot rakouského zboží.
Mezi Vídní a Budapeští se rozpoutala válka. Vzájemné vztahy otravují spory o to, jak má vypadat ekologické chování. Pro Maďary je postoj alpského souseda již tak nesnesitelný, že se rozhodli bojkotovat rakouské zboží.
Antirakouské sentimenty jdou podle hamburského listu Die Welt tak daleko, že někteří z předních maďarských šéfkuchařů odmítají podávat vídeňský řízek. Došlo i na demonstraci předních maďarských umělců.
Důvodem maďarského rozhořčení jsou rakouské "eko-hříchy" v malebné krajině u společných hranic mezi Burgenlandem a Štýrskem. Poblíž maďarského městečka Szentgotthárd (něm. St. Gotthard) se zde stýkají dvě hraniční řeky – Rába a Lafnitz. Řeka Rába (něm. Raab), která z nich vzniká, je podle Maďarů plná škodlivin.
Na vině jsou prý štýrské koželužny, které své odpady do řek nestydatě vypouštějí, a dále obyvatelé rakouského Burgenlandu, kteří do řek lijí naftu. Maďaři navíc své sousedy podezírají, že v příhraniční elektrárně místo proklamované biomasy ilegálně pálí odpad.
Trnem v oku je jim také průmyslová zóna nedalekého města Heiligenkreuz a geotermální lázně ve štýrském Fürstenfeldu, které denně do řeky vypustí třicet až sedmdesát tun soli. Poblíž Maďarska, na návětrné straně, se prý navíc plánuje stavba další, skutečné spalovny.
V Szentgotthárdu proto vznikla již v roce 2006 občanská iniciativa Pro Natura, která se zatím marně pokoušela jednat o problému s rakouskými úřady a politiky. Jedinou rakouskou reakcí na maďarskou demonstraci před radnicí v Eisenstadtu bylo podání trestního oznámení, protože prý tato protestní akce nebyla ohlášena.
Pocit křivdy se tak mezitím rozšířil do Budapešti. Stranou nezůstal ani maďarský prezident László Sólyom, který rakouský přehlíživý postoj označil jako „nestydatý“. Ministr životního prostředí Gábor Fodor chce řešit celou záležitost na úrovni EU, protože Rakousko prý neplní svou informační povinnost podle pravidel přírodního parku Rába-Örseg-Goricko.
Zda tato hrozba rakouské představitele přiměje k tomu, aby se k celé záležitosti vyjádřili, ukáží příští dny. Maďarský guláš z jídelních lístků ve Vídni ale ještě nezmizel, jak poznamenávají němečtí novináři. Zatím.
Na ilustračním snímku vídeňský řízek.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.